Pátek 6/4/2007

2 anarchisté odsouzeni v Polsku

www.antifa.czNa Mezinárodní den proti rasismu, 21. března 2007, svolala fašistická organizace NOP (Polská národní obroda, polská odnož mezinárodní Third Positionists) do Vratislavi demonstraci proti imigrantům a za bílé Polsko. V zemi, kde se odehrály největší hrůzy holocaustu, dorazila na akci asi stovka fašistů. Vyřvávali hesla jako "White
power", "Celé Polsko patří bílým", "Svobodné Polsko bez negrů", "V naší
zemi je místo pro černou, jen když mluvíme o černých hovnech".

Nesouhlas s jejich setkáním přišlo vyjádřit kolem 300 anarchistických a antifašistických protidemonstrantů. Ty však obklíčila policie a zatkla dva účastníky za údajné napadení veřejného činitele. Fotografie z místa však vykreslují zcela odlišný příběh. Jeden ze zadržených byl dokonce po operaci o berlích, to policii nebránilo srazit ho na zem. V současnosti fungují v Polsku speciální “24-hodinové soudy”, a tak mají již zatčení přelíčení za sebou. Michal z Torunu a Michal z Varšavy byli odsouzeni na dva roky podmíněně a k tomu každý k pokutě 150 zlotých do zvláštního fondu pro vdovy po policistech.

Své rozhořčení projevily i lidskoprávní skupiny s upozorněním, že na druhé straně fašisté, kteří vyřvávali rasistická hesla a hajlovali, nebyli ani perlustrováni. Takové chování je přitom, stejně jako u nás, protiprávní. Anarchisté v Polsku jsou ale v rámci policejního obtěžování perlustrováni zcela pravidelně.

Navzdory faktu, že přišlo v prospěch zatčených svědčit mnoho svědků, „24-hodinový soud“ umožnil vypovídat jen jedinému. Oba aktivisté se proti rozsudku odvolají.

Při současném politickém klimatu, které v Polsku vládne a podílu ultrapravice na vládě, hrozí současná polská legislativa čistkami desetitisícům univerzitních profesorům,
libertariánům a aktivistům za jejich komunistickou minulost a nové zákony budou také trestat kohokoliv, kdo bude ve školství hájit homosexualitu nebo jiné "deviantní" sexuální chování.

Upraveno podle csaf.cz (ABC)