Středa 24/6/2009

Arijský bratr Tomáš Hána

www.antifa.cz

V sobotu 20. června se konal v jihočeském Táboře pochod gayů a leseb Queer Pride. Proběhl bez problémů, i když neonacisté původně plánovali, že ho opět násilně napadnou, podobně jako to učinili v loňském roce v Brně. Po policejní razii na deset z nich však na stejný den svolali do Brna dle svých slov „masovou“ demonstraci. Na tu se jich nakonec sjelo kolem 150. Jelikož mělo jít o největší akci solidarity s jejich zadrženými soukmenovci, byla tato slabá účast pro ně samotné velkým zklamáním. Jedním z momentů, který mohl od homofobních protestů v Táboře neonacisty odradit, mohlo být odhalení některých z nich coby jedinců s homosexuálními sklony. Pomyšlení, že by na ně pochodující gayové a lesby pokřikovali „Nestyďte se a pojďte s námi!“, muselo být pro mnohé homofobní neonacisty traumatizující. A tak se o jedinou provokaci postarala Dělnická strana (DS).

Árijské bratrstvo

Pod záminkou poděkování voličům za hlasy ve volbách do Evropského parlamentu svolala DS na sobotní dopoledne do Tábora svůj mítink. Nakonec se zde sešla dvacítka věrných, aby se při proslovech utvrdila ve svých bludech na téma homosexualita. O rozruch se postaral přihlížející filmař Filip Remunda, který přerušil projev místopředsedy strany Jiřího Štěpánka a dotazoval se ho, proč má jeden z jeho vlajkonošů na mikině nápis "Aryan Brotherhood". Reakce byla pro DS typická: před médii dělají, že neví, o co jde, a dotěrného tazatele se snaží vystrnadit.

V českém překladu „Arijské bratrstvo“ je kriminální neonacizující gang (tedy nikoli politická organizace, spolek nebo hnutí), působící především ve věznicích USA, ale i mimo ně, a čítající asi 15.000 členů. V roce 2005 bylo obviněno čtyřicet členů gangu mimo jiné za vraždy, obchod s drogami, vydírání a obchodování se zbraněmi. Většina z nich své obchody řídila zpoza vězeňské zdi. V českém neonacistickém prostředí texty o Aryan Brotherhood na diskusním fóru hooligans opakovaně k přečtení doporučoval Tomáš Kebza. Možná se nechal inspirovat tím, že jeden z vůdců Aryan Brotherhood, Tyler Bingham přezdívaný Hulk, je, podobně jako Tomáš Kebza, židovského původu. Narozdíl od Kebzy se však Bingham ke svému židovství hrdě hlásí a jeho tělo vedle svastik zdobí i vytetované Davidovy hvězdy.

Vlajkonoš Dělnické strany Tomáš Hána v mikině Aryan Brotherhood (Tábor, 20.6.2009)

Nešťastné plakáty

Oním mladíkem je dvacetiletý Tomáš Hána z Chebu. Jde o studenta 4. ročníku Integrované střední školy v Chebu, přesvědčeného neonacistu, který za své přednosti považuje to, že je ze Sudet a v žilách mu koluje německá krev. Od roku 2008 se aktivně účastní mnoha neonacistických demonstrací, kde mu často dělá společnost jeho stejně smýšlející a stejně stará partnerka Pavla Prošková.

Tomáš Hána (vlevo) se svou partnerkou a přáteli míří na demonstraci Autonomních nacionalistů, která se konala 14.6.2008 v Děčíně

Svou aktivní činnost Hána odstartoval v listopadu 2007, kdy v Chebu vylepil plakáty propagující vedle Autonomních nacionalistů a Národního odporu také neonacistickou teroristickou organizaci Combat 18. Mimo jiné v nich pateticky vyzýval: "Nadešel čas bojovníků za rasu a národ! I ty můžeš do ruky vzít zbraň, svoji rasu a zem pak chraň!" Na základě oznámení jednoho z místních občanů si plakátů všimla také policie a média. Za následný zvýšený zájem kriminálky ostatní chebští neonacisté Hánu dvakrát nechválili. Spíše naopak.

Teoretik "Bílé spravedlnosti"

Po své ne zrovna povedené plakátovací kampani se Hána rozhodl angažovat v obskurní partě, která si říkala White Justice a provozovala stejnojmenné webové stránky, na nichž nepokrytě propagovala nacismus a militantní neonacistické organizace, jako například již zmiňovanou Combat 18. Jelikož tyto stránky již na první pohled nekladly na čtenáře moc velké intelektuální požadavky, rozhodl se i Hána přispět svou troškou do mlýna. Pod přezdívkou Picma uvedl na webu White Justice několik teoretických textů.

V závěru roku 2007 zde zveřejňuje oslavný článek "Hitlerjugend". O pár dní později spatřil světlo světa jeho text nazvaný "Čistota rasy". Nejde se nepodělit o Hánova tvrzení, která svědčí, vedle jeho nacistického zanícení, také o nepozornosti při hodinách biologie a českého jazyka:

"K napsání tohoto článku mě přiměla skutečnost, kterou určitě každý z Vás zná a kterou si jistě uvědomuje, a to je míšení naší Árijské rasy s podřadným druhem. (...) Je vidět, jak Árijská žena pošpinila krev svých předků a zahanbila to, co její předkové budovali po staletí, když se vesele promenáduje s cikánskou pakáží. Kamarádi, je mi z toho upřímně k pláči. V dobách dávno minulých, by tohle nebylo možné! Takové míšení rasy odporuje vůli Přírody, která chce, aby se všichni živočichové rodili lepší a lepší. Zvířata se vždy páří jen s jedincem svého druhu. Neexistuje, aby se jedinec jednoho zvířecího druhu pářil s jedincem druhu jiného. (...) Jestliže Příroda nechce, aby se pářili silní jedinci se slabými, je tím méně žádoucí míšení vyšší a nižší rasy. Kdyby je totiž Příroda připustila, zhroutilo by se její šlechtitelské úsilí, trvající možná statisíce let, pod jediným úderem."

Je odvážné přikazovat "Přírodě", co má chtít. Té je však nějaká ideologie evidentně ukradená. Pravděpodobně na ní také dojde, jestli se nepřizpůsobí. Možná dopadne jako všichni podřadní v závěru článku: "A co s těmi černými, hnědými a žlutými hordami, které nesplňují žádné z kritérií užitečnosti? Nuže – svět není zaopatřovací ústav, mám za to, že budou muset jít!"

V článku "Black block", který vyšel na White Justice 26.1.2008, se Hána obul do nového módního trendu nacionálních socialistů:
"Nejen, že jsme tento styl převzali od našich nepřátel, což mě osobně je dost proti srsti, jelikož si myslím, že máme vlastní mozek (...) Bílá košile, kravata a černé kalhoty, to by měl být náš styl na veřejných akcí! (...) Stačí nejdřív malá skupinka, takto oblečených lidí, kteří nechají blok černě oděných svému osudu a vytvoří si blok takto oblečených lidí. (...) Je jen na Vás, zda se také přidáte, ale já budu nejpozději na 1. Máje, v košili a kravatě."
1. května 2008 se sice v Praze na demonstraci neonacistů neukázal, svůj model představil až o pár dní později v Litvínově. Dlouho mu "vlastní mozek" ale nevydržel. Ve stylu "Black block" se prezentoval například 17.11.2008 při pokusu o pogrom na Litvínovském sídlišti Janov nebo 4.4.2009 při násilnostech v Přerově, na které se předem připravil a do batůžku přibalil helmu.

Tomáš Hána v bílé košili na demonstraci neonacistů 17.5.2008 v Litvínově
Tomáš Hána (uprostřed) 17.11.2008 na nádraží v Mostě při cestě na protiromský pogrom, který chystali neonacisté na Litvínovském sídlišti JanovTomáš Hána 4.4.2009 při neonacistické akci v Přerově. Nejprve lepí samolepky na nádraží, poté maskovaný a s helmou připraven na konflikt s policií.

V náruči Dělnické strany

Ve své aktivitě Tomáš Hána nepolevuje. Jeho nejnovější angažmá je v Dělnické straně, jíž se stal členem. Vždyť jde také o jedinou politickou stranu, která dokáže ukojit jeho germanofilní potřeby a má více jak pochopení pro jeho árijské blouznění. Vidět jste ho tak mohli například 11.4.2009 na mítinku DS v Chebu nebo jako stranického vlajkonoše na nedávné akci DS v Táboře, kterou jsme popsali v úvodu.

Na úplný závěr se podívejme, kam si Tomáš Hána jezdí pro inspiraci. Z Chebu to má kousek.

Tomáš Hána v německém Wunsiedelu u hrobu svého oblíbence - nacistického pohlavára Rudolfa Hesse