Středa 11/10/2006

Boj s větrnými (nazi)skíny

www.antifa.cz„Celá kauza silně zahýbala našim městem a téměř 14 dní se nemluvilo o ničem jiném“, tak charakterizoval situaci ve Slaném po zveřejnění informací o Thor Steinar jeden z místních antifašistů. O celém případu jsme vás nedávno informovali v článku Za antifašistické letáky trestní stíhání.

Intenzivní práce místních antifašistů, kteří informovali občany města Slaný o nevinně vyhlížejícím krámku v rukou neonacistů, nese své ovoce. Po několikatýdenní kampani byl slánský obchod Dark Wolf spojený s místní neonacistickou scénou zrušen. Majitelka hračkářství, která pronajímala firmě Dark Wolf v těchto prostorách místo pro prodej nacistických značek jako je Thor Steinar, vypověděla smlouvu. Celý „hnědý obchod“ byl přitom napsán na známého člena lokálního neonacistického hnutí Aleše Petržíla. Prodejna, kde dříve visel portrét Iana Stuarta se tak vrátila do původní podoby. „Stejně tak zmizela z domu velká cedule Dark Wolf - Thor Steinar a celý krámek již zcela slouží pouze k prodeji hraček a dětského zboží“, informuje jeden ze slánských antifašistů.

Kauza se dostala do širšího povědomí potom, co byl kvůli antifašistickým letákům předvolán na místní policejní služebnu Sváťa ze známé punkové kapely Totální Nasazení. Ten si musel kvůli svým aktivitám a šíření antifas materiálů vyslechnout své. Několikrát mu bylo například anonymně vyhrožováno fyzickou likvidací. Do kauzy se nakonec vložil také starosta města Slaný.

Obchod neonacistů byl protentokrát ze Slaného vypuzen. Boj ovšem pokračuje dál. Podle nejnovějších informací ho chtějí neonacisté přesunout do Kladna. „Je to jednoduše boj s větrnými mlýny, musíme do toho jít znovu a znovu. Ve Slaném je každopádně vyderatizováno a pro nás všechny ze slánského regionu je to velká výhra a důkaz, že to jde...“, říkají antifas.

Ano, jediná možnost jsou silné antifašistické skupiny v jednotlivých regionech, které budou propagačními, informačními a praktickými formami boje fašisty účinně konfrontovat. Pouze aktivní antifašistický postoj dokáže zahnat nácky do kanálů. Přesně tam, kam patří.

Více informací o nacistických kšeftech najdete na oficiálním webu kampaně We Will Rock You.