Úterý 7/11/2006

Další mostecký neonacista zastřelen

www.antifa.czV sobotní podvečer (4.11.) byl četnými střelnými ranami zavražděn mostecký neonacista Filip Popelka. K jeho vraždě došlo na chodbě přede dveřmi bytu. Tento neonacista byl aktivní již v polovině 90. let, později jeho aktivity slábly a koncem let 90-tých již po něm nebylo vidu a ani slechu, neboť nezákonné prohřešky dostihly jako mnoho „ze starších mosteckých neonacistů“ i jeho. Během těchto několika let se neonacisté začali zaplétat do obchodů s drogami, zbraněmi atd. Někdo skončil s prostřelenými koleny, někdo přímo s prostřelenou hlavou. Okolo roku 2000 se začal rozmáhat mezi vyšší vrstvou neonacistů nový fenomén.

Jejich činnost přestala být striktně zaměřená na útoky proti menšinám obyvatel města Mostu a okolí, tato činnost byla přenechána mladším. Činnost byla zaměřena spíše na útlak a zastrašování podnikatelské a korporátní sféry. Aktivity těchto několika jedinců se začaly proplétat s činností „mosteckého podzemí“, jinak rečeno mostecké mafie. Někteří z nich se stali tzv. výběrčími výpalného, v převážně mosteckých a litvínovských diskotékách, barech a klubech…

Ovšem před třemi lety jedna z takto zorganizovaných skupinek šla dělat svou práci (na kterou dle mého soudu a znalosti jednotlivých účastníků neměli). Šla hrdě a jistým krokem navštívit provozovatele mostecké diskotéky „Klub Neprakta“, kde ovšem vcelku tvrdě narazili. Výsledek zněl jeden mrtvý na místě a druhý následný den v nemocnici. Poté proběhlo trestní řízení s ochrankou klubu, která se útoku neonacistů bránila, verdikt zněl: nutná obrana. Ostatní přeživší ze skupinky byli obžalováni z ublížení na zdraví, výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, poškozování cizí věci a propagace fašismu…

Zastřelený Popelka byl jedním z této skupiny a dnes se můžeme jen s úsměvem na tváři pouštět do dohadů, co či kdo za jeho smrtí stojí. Jeho bývalý zaměstnavatel, či naopak obchodní konkurence? Nečisté obchody, či nekalé mafiánské praktiky? Asi kombinace všech těchto faktorů.

Co dodat na závěr? Srdečně věříme, že mafiánský boj prohnije co nejhlouběji ke kořenům neonacistické činnosti nejen v Mostě a stejným způsobem zasáhne všechny, jejichž honba po moci a penězích je vykoupena utrpením a útlakem druhých.