Sobota 22/3/2008

Další vražda v Rusku

www.antifa.czRuští neonacisté zavraždili dalšího člověka. V patnácti zaútočili v moskevském metru na skupinu lidí, která jela na antifašistický koncert. Po napadení zústal na místě ležet mladík s mnohačetnými bodnými ranami. Zraněním žel podlehl. Internetová diskusní fóra potvrzují, že neonacisté měli přepad podrobně naplánovaný.

K útoku došlo v neděli 16. března před sedmou hodinou večer poblíž stanice metra Kitaj gorod - tedy přímo v centru Moskvy. Přibližně patnáct neonacistů ozbrojených noži napadlo sedmičlennou skupinu lidí, kteří jeli na punkový koncert do klubu Art Garbage.

Výsledkem útoku je smrt 21-letého Alexeje Krylova z města Noginsk, které leží poblíž Moskvy. Při napadení utrpěl mnohačetná bodná zranění, kterým na místě podlehl.

Náckové si útoky plánují

Stojí za zmínku, že útok byl předem dobře naplánovaný. 14. března bylo na internetovém fóru fanoušků fotbalového klubu Spartak Moskva otevřeno téma, ve kterém se diskutovalo o útoku na koncert. Toto téma je už nyní smazané, ale jeho text zůstal v cache internetových vyhledávačů.

Toto jsou některé z výroků moderátora (nickname Perovskiy), který dává instrukce návštěvníkům fóra:

1. jeden nebo několik lidí prozkoumá do neděle okolí klubu

2. oblékněte se co nejméně nápadně, jako normální obyvatelstvo

3. nepřibližujte se moc blízko ke klubu

V diskusi se také objevilo: "co nejméně v tomto auditoriu pište, využijte tuto informaci podle účelu. V neděli bude toto auditorium smazáno".

V souvislosti s koncertem došlo k několika dalším menším konfliktům s neonacisty. Do klubu také někdo nastříkal pepřový sprej. Koncert se proto nakonec neuskutečnil.

Cílem jsou nejen punkové koncerty

Bohužel se nejedná o první napadení tohoto druhu. V dubnu 2006 byl také před punkovým koncertem před jedním z moskevských klubů zavražděn neonacisty devatenáctiletý Alexandr Rjuchin. V souvislosti s jeho smrtí byli obviněni tři neonacisté, které soud poslal na šest let do vězení.

O rok dřív byl v Petrohradě zavražděn Timur Kačarava, o kterém informoval web A-kontra. K politicky a rasově motivovaných vraždám ale dochází v Rusku mnohem častěji.


Vzpomínkové demonstrace za zavražděného antifašistu

Tři dny po smrti antifašisty Alexeje Krylova si ruští antifašisté připomenuli jeho památku.

Kolem 18. hodiny se začali scházet lidé u místa vraždy, zapálili svíčky a položili květiny. Objevilo se i graffiti „Nikdy na Kryla nezapomeneme! 16. března 2008 byl zavražděn nacisty!“. Na místě se sešlo kolem 50 účastníků a shromáždění trvalo asi půl hodiny. I když bylo nepovolené, policie se na místě neobjevila.

Ten den se konal také pochod. Původní místo srazu na Puškinově náměstí však bylo změněno, protože se tam objevilo asi 7 policejních dodávek a skupinky neonacistů. Demonstranti se proto sešli na stanici metra „Kr​opo​tki​nsk​aya“ a podle jejich reakcí šlo o největší akci proti fašistickému násilí v Moskvě. Zúčastnilo se jí víc než 250 lidí – punkeři, gayové a lesby, anarchisté, skinheads a antifašisté. Lidé, kteří znají situaci v Rusku říkají, že v desetimilionovém městě se může zdát, že se sešlo jenom málo lidí, ale v situaci, kdy jsou všechny podobné akce absolutně zakázány, jde o úspěch.

Demonstrující měli transparenty s nápisy jako „Fašisté vraždí, autority je kryjí“ nebo „Vaše ignorance je naše smrt“ a skandovali hesla jako „Vyjděte do ulic, vezměte si město“ nebo „Nezajímáme se o barvu kůže – odmítáme fašismus“. Policie nikoho nezadržela.

Video z pochodu

CD kompilace na podporu ruských antifašistů

Možnost, jak můžete aktuálně podpořit ruské antifašisty, se objevila na stránkách A-kontra. Ty nabízejí kompilaci ruských, ukrajinských a běloruských hardcore-punkových kapel, která vychází jako příloha ruského časopisu Antifašistický motiv. Od A-kontra si ji můžete koupit za benefičních 100 Kč. Série je omezená a peníze z prodeje směřují samozřejmě v plné výši ruským antifašistům.

Upraveno podle A-kontra:

Neonacisté v Moskvě ubodali člověka cestou na antifa-koncert

Rusko: vzpomínková demonstrace za zavražděného antifašistu v Moskvě