Středa 20/6/2007

Demo v Liberci – trapnost nad trapnost

www.antifa.czProti údajné pozitivní diskriminaci přijelo do Liberce demonstrovat na 35 neonacistů. Akci na sobotu 16. června 2007 naplánoval putovní nacionalistický cirkus z Prahy s názvem Národní korporativismus. Místní antifašističtí aktivisté, vědomi si předpokládané ubohosti a nedůležitosti akce a zároveň nevídaného nasazení policie, zvolili pouze monitorovací činnost, která povede ke konkrétní identifikaci neonacistických účastníků demonstrace.

Nazis měli naplánovaný sraz a zároveň počátek akce v 15 hodin na libereckém vlakovém nádraží. Ne náhodou. Převážná většina z národně uvědomělých účastníků sobotní demonstrace evidentně pocházela ze vsí a vísek Liberecka a Jablonecka, což dávali najevo zejména svými účesy a oblečením, které tak dodávaly akci nezaměnitelný agrární nádech. K vidění byly i, v devadesátých letech tolik oblíbené, „oiky“. Dojemné - v očích nejednoho antifašistického veterána by se určitě objevila slza nostalgie… Organizátoři akce v čele s pražským předsedou Jiřím Petřivalským, pak byli oblečeni do bílých košil a ozdobeni slušivými visačkami Národních korporativistů.

Jelikož mladiství rytíři bílé rasy využili pohostinství nádražní herny, začátek akce se poněkud posunul. Pak přišly na řadu megafony, kecy o národě, romské menšině a blablablabla. Průvod prazvláštních pubescentů, pár starších ztroskotanců a několika málo árijských bohyň se pod doprovodem policie, která byla v libereckých ulicích přítomna v poměru asi 30 příslušníků na jednoho fašistu, vydal směrem na Soukenné náměstí.

Cestou probíhala opět trapná fašistická rutina – chlapci v košilích vpředu, vlajky a hesla jako Nic je národ! Pardon, tedy vlastně Nic než národ! a samozřejmě i antifa hahaha. Prostě nuda, nuda, šeď, šeď... Zajímavá byla reakce libereckých obyvatel, kteří pískotem a hanlivými pokřiky na adresu neonacistů dávali najevo, co si o národním cítění demonstrantů myslí. Průvod bláznů došel až na dolní liberecké náměstí, kde si za absolutního nezájmu okolí skrze své řečníky zaslintal něco o národě a hotovo dvacet…

Večer liberečtí neonacisté pronajali pro sebe i své soukmenovce z Prahy i z pre-industriálních oblastí Libereckého kraje prostory non-stop restaurace Kotelna. Nedaleko odsud probíhal v místním hudebním klubu festival punkových, hardcoreových a grindcoreových kapel. Pokud u někoho panovaly obavy z případného konfliktu s neonacisty, byly velmi rychle rozptýleny při pohledu na počet a fyzickou vizáž punx, skins i ostatních těch, kteří se koncertu účastnili. V porovnání s demonstrujícími exponenty bílé rasy by výsledek střetu byl poněkud jednostranný.

A tak sobota na severu proběhla v letní pohodě. Kdysi tolik nepříjemná neonacistická realita Liberce je už (snad definitivní) minulostí. Staří nacisté ukázali, kdo je skutečný „white trash“, když se zařadili mezi taxikáře, ochranky dealerů a vyhazovače z heren a ti mladí budí, tak jako v sobotu 16. června , jenom úsměv a možná i soucit.

Pozn.: logo Good Night Left Side je pouhá náckovská úmyslná napodobenina antifašistické kampaně Good Night White Pride