Pondělí 15/6/2009

Dětský den v Janově

www.antifa.cz

Litvínovské sídliště Janov se do povědomí lidí zapsalo především v souvislosti s násilnými akcemi neonacistů, kteří se sem na podzim loňského roku sjeli z různých koutů ČR a Slovenska, aby napadli romské obyvatele sídliště. Místo toho se střetli s policií, a to i za použití podomácku vyrobených výbušnin, což jednoho neonacistu stálo prsty. Náckové přišli do Janova s nicneřešící rasovou nenávistí. Jejich snaha však mimo jiné vyvolala reakci místních protirasisticky smýšlejících aktivistů a aktivistek, kteří následně založili Asociaci pro sociální rozvoj Janova ALERTA.

Začátkem ledna v rozhovoru Anarchistické aktivity v Janově jste se mohli seznámit s počáteční iniciativou, jejímž vyústěním bylo právě založení ALERTA. Po nějaké době strávené monitoringem situace na sídlišti Janov a získáváním osobních kontaktů přišla ALERTA s první veřejnou akcí. Tou se stal Dětský den, jenž se konal 31. června přímo mezi janovskými paneláky.
Zábava místo nenávisti

Dětskému dni předcházela propagace pomocí plakátů a letáků, které zvaly všechny zájemce na příjemně strávené odpoledne. Kvůli deštivému počasí však nebylo do poslední chvíle jasné, zda se vůbec akce bude konat. Těsně před 14 hodinou, kdy mělo vše začít, déšť ustal a na určeném místě již čekaly desítky dětí a jejich rodičů a přibývali další. Program z pochopitelných důvodů začal o něco později, avšak tato prodleva evidentně nikomu nevadila.

Lidé z přízemních bytů nabídli elektřinu, a tak mohla být zapojena zvuková aparatura a zástupce ALERTA mohl přivítat více jak stovku dětí a rodičů. Za doprovodu reprodukované hudby různých žánrů následovaly hry, jejichž cílem bylo rozvíjet představivost a kolektivní spolupráci. Občas se zapojili i rodiče. Následovaly různé atrakce, kde byly děti za splněný úkol vždy odměněny nějakou sladkostí. Když sladkosti došly, hrálo se jen pro radost. Jedna z atrakcí byla zaměřena například na výchovu k třídění odpadu. Děti měli možnost rozvíjet i svou výtvarnou tvořivost při kreslení, vybarvování omalovánek a zdobení květináčů ubrouskovou technikou. Účastníci dětského dne usoudili, že k úplnosti chybí ještě zpěv. Vyžádali si mikrofon a už se sídlištěm linuly lidovky i hip-hopový beatbox. Akce byla ukončena krátce před šestou zástupcem ALERTA a společným úklidem prostranství.
Radost místo rasismu

Podle organizátorů byla akce povedená a splnila svůj účel. Na svém webu píší: „Důkazem a tou největší odměnou se pro organizační kolektiv stala dětská spokojenost a radost projevená úsměvem a jiskrami v očích.“ Je pravda, že dětský den si užívali naprosto všichni, jak organizátoři, tak i děti a jejich rodiče. Někteří z rodičů se aktivně zapojili a vzali si na starost koordinaci některých her. Tím se naplnil jeden z cílů, a to odbourat hranici mezi organizátory a účastníky.
Celá akce stála na principech svépomoci a samosprávy. Iniciovali ji místní aktivisté a byla určena pro místní lidi bez jakýchkoliv rozdílů. Dětský den nebyl naplánován odnikud „z centra“, obešel se bez nějakého úředního dohledu, bez kapitalistických sponzorů. Neparazitovaly zde žádné politické strany. A k organizaci nebyli potřeba žádní placení „profesionálové“.
Asi nejústřednějším bodem celého dětského dne bylo poselství, že rasismus je hloupost. Člověk přijímající jen informace z médií by mohl nabýt dojmu, že na sídlišti Janov proti sobě stojí „bílí“ a „romští“ obyvatelé. Dětský den byl však opakem takové představy. Hrály si tu spolu desítky různých dětí, aniž by řešily, kdo má jakou barvu kůže.
Antifašistická akce si velmi cení podobných projektů a přeje ALERTA hodně úspěchů v jejích dalších snahách.
Reportáž z dětského dne na webu ALERTA: Dětský den: reportáž s fotografiemi