Středa 13/6/2007

Fašos v Havířově – útlum nebo projev krize?

www.antifa.cz9.června, v předvečer výročí vyhlazení Lidic (10.6. 1942), se sešlo v Havířově několik desítek neonacistů a fašistů. Příznivci progresivního dua Národní korporativisté – Dělnická strana a místních neonacistických skupin přijeli demonstrovat proti drogám.

Na akci byli zatčeni 2 podnapilí fašisté a zbytek demonstrantů po samotné akci schladil hrdla v místních hospodách. „Zvláštní zpravodaj“ Antifašistické akce na ně čekal na náměstí Republiky, aby viděl, co předvedou.

Účastníci akce se začali sjíždět od 14. hodiny na vlakovém nádraží. Odtud pochodovali do centra města, kde na centrálním náměstí pronesli projevy. Prvního účastníka policisté zadrželi již běheme pochodu z vlakového nádraží na náměstí Republiky. Kvůli silné opilosti ale nejprve putoval na karvinskou záchytku.

Nejprve bylo slyšet jejich Nic než národ, Čechy Čechům, Češi pojďte s námi. Nebylo překvapením, že se přidali jen tajní policisté. Překvapení se však konala. I s tajnými jich přišlo pouze asi 50. Celá akce byla, jak se stalo u ultrapravičáků pravidlem, zaměřena proti drogám. Vůdce moravských Korporativistů Fojtík promluvil na toto téma snad už podesáté a opět nudně. Výjimkou bylo, že místo vyhrůžek jiným tentokrát sám přiznal, že mu policisté cestou i na místě zatýkali lidi. Další řečníci mu nepřijeli a tak fašisté rychle odešli do hospody. Policisté v tradičně velkém počtu pak balili své donucovací prostředky.

Byl tohle pro fašisty útlum z vedra, nebo projev krize z šoků? Prvním šokem pro ně muselo být, že místní policejní „antikonfliktní tým“ jim tak dlouho dával naději, že mohou řádit všude, a pak přišel policejní výprask v Brně. Šokem druhým muselo být policejní monitorování, které bylo v Havířově tak dokonalé, že následovala obvinění za náckovské průpovídky povídané celkem potichu v hloučku kameraden.