Čtvrtek 14/10/2010

Homofobně z Bělehradu

Sobotní Gay pride parade, které se účastnilo až 1500 lidí, sice proběhla, ale jen kvůli silné policejní ochraně, do které se zapojilo na 5000 policistů. Na druhé straně proti Gay pride protestovalo podle odhadů médií zhruba 6000-8000 lidí, kteří se celý den střetávali s policií a nechali za sebou desítky raněných. V podobném duchu probíhal první ročník Gay pride, který se uskutečnil v Srbsku poprvé v roce 2001.

Neonacisté a fotbaloví chuligáni rozehnali setkání homosexuálů na jednom z bělehradských náměstí, několik účastníků pochodu zranili a narušili i diskuzní setkání, které na něj navazovalo. V roce 2009 se uskutečnil pokus uspořádat druhou Gay pride parade, ale ministerstvo vnitra jí fakticky zrušilo s tím, že by policie nebyla schopná zabezpečit její průběh kvůli hrozbám homofobních aktivistů.

Srbská společnost je obecně silně konzervativní a homofobní názory nejsou vůbec ničím výjimečným. Podle některých výzkumů veřejného mínění, zveřejněných v českých médiích, homosexualitu odmítá až 60 % obyvatel Srbska. Queer komunita je zde jednou z nejvíce utlačovaných skupin. Například až do roku 1994 bylo v Srbsku homosexuální chování trestné a do dnešních dní platí v Srbsku zákaz služby v armádě pro homosexuály a snahy o zavedení legální formy soužití pro homosexuální páry bylo vždy na nátlak pravoslavné církve zamítnuty.

Podobné protesty proti Gay/Lesbian/Queer lidem nejsou ve východní Evropě ničím ojedinělým. V Rusku je tolerance k homosexuálům na podobné úrovni jako v Srbsku a jakékoli jejich veřejné akce jsou napadány neonacisty nebo zakazovány úřady. V Litvě se setkávají snahy o duhové průvody s zákazy a represí úřadů, v Polsku s protesty katolíků a v Maďarsku v posledních letech opět s militantními pokusy o narušení gay průvodů. V Čechách jsme mohli být svědky dvou pokusů o narušení Queer parade v Brně v roce 2008, které se alianci neonacistů, Dělnické strany a Národní strany částečně podařilo zkrácením trasy Queer parade narušit, a letos, kdy si mobilizace neonacistů vyžádala silná policejní opatření.

Rozhovor se členem Antifašistické akce (AFA) Novi Sad

Jakou roli hrála v protestech srbská pravoslavná církev? Prý se někteří její představitelé s otevřenými homofobními, rasistickými názory netají?
Pokud není jediným hlavním faktorem, tak určitě jedním z vedoucích v podněcování srbské homofobní nenávisti. Dnes jste mohli v ulicích Bělehradu vidět ortodoxní kněze vedoucí gangy fašistické mládeže. Otevřeně nenávidí gaye a každého, kdo není 100% středověký.

Myslíte, že právě takové postoje církve mají vliv na celkové prostředí srbské společnosti?
Ano, hodně. Velké procento Srbů říká, že jsou ortodoxními věřícími, ale ve skutečném životě se chovají spíše ateisticky. Nicméně si musíte uvědomit, že tu pravoslavná církev není proto, aby oslavovala Boha, ale Srbsko a srbský národ, stejně jako to dělala dříve v historii.

Dokážete nějak odhadnout, jaké bylo složení militantních protestujících proti gayům?
Převážně děcka mezi 20-22 lety. Všichni fotbaloví chuligáni klubů FC Red Star, FC Partizan a FC Rad. Většina z nich by sebe sama označila za ultra-nacionalisty. Hodně z nich jsou členové klero-fašistických organizací jako Obraz 1389, nebo místní pobočky Blood and Honour – Nacionálni stroj

Jakou roli hraje téma homosexuality v neonacistickém prostředí? A v prostředí krajní pravice obecně?
Problematika homosexuality je pro ultra-pravici sjednocující prvek. I když většina ultra-pravičáků nechce být spojována s odkazem Hitlera a nácky, tak se shodnou na tom, že s nimi musí bojovat proti gayům.

Jak s gay pride souvisí napadení budovy organizace na ochranu ženských práv Ženy v černém?
Dva fašisti napadli v noci dvě staré dámy paličkou na maso v ústředí kanceláře Ženy v Černém za mír. Tahle ženská organizace je vyloženě pacifistická, ale bohužel je terčem náckovských srabáckých útoků už dvacet let.

Podporovali nějakým způsobem antifašistické skupiny sbotní průvod gayů? Existuje nějaká spolupráce mezi queer komunitou a antifašistickou akcí v Srbsku?
Samozřejmě. Opravdoví antifašisté ano. Mezi srby vládne dnes "zmatek", někteří pravicoví chuligáni se nazývají antifašisty, podobně jako Nashisté v Rusku... Kecy... Myslí si, že je fašismus a nacismus pouze německý, taková retardovaná logika. Pouze brání srbský národ proti NATO/gayům/náckům.

Jak reaguje gay/lesbická komunita v Srbsku na takovou otevřenou nenávist? Vyvíjí se nějakým způsobem od první gay pride v roce 2001?
Srbští gayové jsou hlavně vystrašení a v žádném případě militantní. Dnešní úspěšný pochod Gay pride byl spíše úspěchem pro vládnoucí třídu a pěkné představení pro pozorovatele Evropské unie. Byl to spíše „Police pride“ pochod a gayové si to uvědomují, ale jsou spokojení s tím, že se vůbec pochod nakonec uskutečnil. Já a další kamarádi jsme ze solidarity individuálně podpořili komunitu, která je tak tvrdě utlačovaná. Byli zde také lidé s černými a černo-růžovými prapory, ale vypadalo to trochu hloupě, když jsme byli obklopeni 10 000 policajty, kteří nás "chránili" před vesměs celou zemí.

Podle médií je homofobie hluboce zakořeněná v srbské společnosti. Údajně až 1/3 lidí, kteří vyjadřují svůj nesouhlas s homosexualitou, by byla ochotná proti nim použít násilí....
Jo je to smutné, ale bohužel pravdivé. Naše země je hodně primitivní a násilná. Naše mládež je bez jakéhokoli kontaktu s něčím pokrokovým nebo zahraničním. Nejmladší generace je ve skutečnosti více konzervativní než ta předchozí. Když vidíte nějaká zamaskovaná děcka militantně aktivní v ulicích, můžete si být jisti, že to nejsou děcka ve stylu řeckých autonomů, ale z 90% nějací fašističtí sráči.