Úterý 30/5/2006

Hrdina nebo outsider?

www.antifa.czNa internetových stránkách národních nebo „autonomních“ (jak si s oblibou říkají) socialistů si můžeme přečíst o tomto hrdinovi následující řádky.

Mladý NACIonalista - zavražděn v noci 16. května roku 1999 na nádraží v Mostě (ve skutečnosti se celá věc stala na Litvínovském nádraží, což je asi 20 km od města Most). Po sérii svědectví byl dopaden i jeho cikánský vrah. Díky tlakům nomenklatury a nestranných neziskových organizací byl ale odsouzen za ublížení na zdraví s následkem smrti. Tragickou smrt Miloše si jeho kamarádi připomínají každoročně pietním aktem. (Zdroj: www.odpor.org)

Tohle byl pohled na Miloše Reha, zabitého neonacistu, za kterého se konalo nedávno v Mostě pietné shromáždění. Samozřejmě ze strany jeho nacistických soukmenovců. Nyní se na jeho osobu podívejme z pohledu lidí, kteří se sním setkávali ve školách nebo na ulicích.

Násilník, rasista, provokatér. Tento kamarád, jak ho popisují jeho NACIonalisté, byl ve skutečnosti člověk odmítaný z obou stran. Ze strany těch, které fyzicky napadal je to logické, ale zároveň byl outsiderem i pro ty, s kterými by rád sdílel svoje rasistické a fašizující postoje. Neměl rád Romy a jiná menšinová etnika a svoji nenávistí k nim se nijak netajil. Několikrát se s nimi dostal do konfliktů, které často sám vyvolal. Pro místní NACIonalisty byl ovšem trnem v oku a většina z nich jím opovrhovala. Nebyl pro ně rozhodně takovým kamarádem, jakým je nyní - po své smrti. Je proto až zarážející a pozoruhodné, že M. Reho, který byl za svého života outsiderem v NACIonalistické scéně, se po své smrti stává hrdinou a kamarádem právě pro ty, kteří ho za jeho života nesnášeli nebo jím jinak opovrhovali. I podle nich byl REHO psychopat, co měl ke zdravému rozumu daleko, bez pudu sebezáchovy. Rozhodně neváhal napadat a nebo terorizovat lidi kolem sebe, kteří nezapadali do rámce jeho představ o vzhledu nebo barvě pleti.

Je proto dost dobře možné, že celou situaci vedoucí k jeho smrti na litvínovském nádraží vyprovokoval on sám a pak pouze sklidil, co zasel. Pohádka o tom, že se jednalo o souboj NACionalistického hrdiny s „cikánskými agresory“ se v případě REHA muže jevit jako zcela vysněná pohádka. On sám možná chtěl být neohroženým a drsným NACIonalistou, ale stal se jím paradoxně až po své smrti. Za svého života nebyl NACIonalistickou scénou nijak zvláště akceptován. Byl pro ně blázen a odpad.

V Mostě existuje více lidí, co mohou z vlastní zkušenosti říci, co byl REHO zač, protože sami byli přímými účastníky nějaké konfliktní situace s ním. Ať už se jednalo o fyzickou konfrontaci nebo jen slovní přestřelky a hádky. Pro spousty lidí z jeho okolí byl srandovní figurkou, NACIonalisty nevyjímaje.

Takže co vlastně říci na závěr? Nemají snad NACionalisté žádné pořádné důvody se scházet a tak si musí nějaké vytvářet?

V tomto případě to vypadá, že jsme uhodili hřebíček na hlavičku. Je zřejmé, že součástí NACIonalistických kultur bylo vždy vytváření falešných mýtů a hrdinů, kteří umírající za svatou věc rasových zákonů a nebo za svobodu svých národů. Jsou předobrazem toho, co v jejich životě představují vůdci. Tím mám na mysli ikony, modly, vůdce a neohrožené hrdiny. Jenže my, lidé bojující za rovnost a svobodu, nepotřebujeme vůdce ani falešné ikony. Nepotřebujeme nikoho, kdo by nám říkal, co máme dělat a co si máme myslet. Nepotřebujeme padlé hrdiny a jejich uctívání. V našem boji obětovalo život již mnoho lidí. V boji proti útlaku ze strany státu a fašizmu. Ti všichni si zaslouží naší vzpomínku. Pro nás je, ale důležitý život a to co v něm můžeme změnit a vybojovat. Kultura hrdinských smrtí a padlých bojovníků je nám zcela cizí.

Sobota 20.5. 2006 - Most.......z novin se dočítáme. V sobotu v odpoledních hodinách zaútočila skupina antifašisticky smýšlejících lidí na autobus dopravující NACIonalisty z mosteckého nádraží na nový hřbitov. Skini zde chtěli uctít památku svého zabitého “kamaráda“. Součástí konvoje byla také 3 policejní auta. Jedno vpředu a dvě v zadu. Lidé schovaní v přilehlém lesíku, hodili nejprve jednu zápalnou láhev před policejní vozidlo a tím zastavili celý konvoj. Jednalo se o druhý autobus.Ten první již byl na místě, u brány mosteckého hřbitova. Po vlně zápalných lahví začaly na autobus létat kameny a obyčejné lahve, které autobus lehce zdemolovaly. Po chvíli celého útoku se celá skupina organizovaně dala na ústup do lesa. Po následné pátrací akci policie a zásahové jednotky bylo zadrženo asi 11 osob. 10 z nich je obžalováno z výtržnictví a 1 z útoku na veřejného činitele se zbraní a výtržnictví. Všichni obžalovaní jsou vyšetřováni na svobodě. Celé místo pietního srazu na litvínovském nádraží bylo polepeno plakáty „HRDINA NEBO OUTSIDER?“, které ukazují odlišný pohled na osobu M. Reha.

Tímto bych chtěl poděkovat těm, co si uvědomili, že neonacistická hrozba a teror nejsou jen hesla z časopisů, ale celá věc má více než reálnou podobu a to nejen v Mostě. O tom, že špatná sociální situace a nezaměstnanost jsou velice dobrou živnou půdou pro neonacistická nebo jiná taková uskupení nepochybuji a o Mostě to platí dvojnásob. Nestydím se říci, že Most je pravděpodobně „nejnáckovatější“ město v České republice. Jejich počet se zde odhaduje kolem 200-300 a spolu s místními hooligans tvoří velice agresivní skupinu NACIonalistických primitivů a rváčů, co velice rádi terorizují své okolí. Mostecký klub Za vraty a spousty napadených by mohli vyprávět. Násilí ze strany neonacistů je zde prakticky na denním pořádku. Nezůstává, ale bez odpovědi a to ve více rovinách. Je vidět, že celá naše práce pomalu přináší výsledky. I přesto, že situace v Mostě je více než kritická, nedejme se zastrašit a ukažme jim společně a organizovaně, že jejich zvrácené názory nebudeme tolerovat.

ŽÁDNÝ PROSTOR NEONACISTICKÝM AKTIVITÁM!!
NETOLERUJTE FAŠIZMUS!!
BOJUJTE ZA ROVNOST A SVOBODU!!

ROVNOST MÍSTO HIERARCHIE....SVOBODA PROTI FAŠIZMU.....SOLIDARITA MÍSTO KONKURENCE........!!!


Fotogalerie:

01: Plakát