Neděle 21/6/2015

Jaká byla demonstrace proti uprchlíkům v Bratislavě

Před pár hodinami v Bratislavě skončila dosud největší demonstrace proti přistěhovalcům v novodobé historii samostatného Slovenska. To, co některé účastníky xenofobního shromáždění dle jejich ohlasů na facebookové stránce události nemile překvapilo, naopak dalo za pravdu nám, v našich prohlášeních z předcházejících dní.

Demonstrace proti přistěhovalcům v Bratislavě byla akce organizovaná neonacisty pro neonacisty a stala se vysněnou demonstrací síly pro doposud stagnující neonacistické hnutí. Předseda Ľudové strany Naše Slovensko Marian Kotleba přivítal z pozice hlavní hvězdy demonstrace účastníky s přáním pěkného „bílého dne“. Z davu se posléze začaly ozývat výzvy k věšení všech zrádců a uprchlíků. Marián Magát, předseda Akčnej skupiny Vzdor Kysuce odhalil pravého viníka krize: „Nie Sýrčania, ani ľudia z Líbye nemôžu za to, že musia utekať. Môže za to Izrael“. Maskovaní fotbaloví chuligáni přerušili mezinárodní cyklistický závod a napadli účastníky. A nakonec, světe div se, podnapilí náckové kameny napadli rodinu s dítětem v kočárku a přihlížejícího reportéra ze slovenských médií. Slovenská policie a politická elita Slovenska ukázala svojí bezradnost. Nejenom tím, že nedokázala přes veškerá masivní policejní opatření zabránit útokům často podnapilých nácků na lidi s jinou barvou pleti v ulicích, jako tomu bylo v případě arabské rodiny a účastníků cyklistického závodu, ale i díky svému sekundování neonacistickému pochodu. Policie intenzivně odrazovala lidskoprávní aktivisty a antifašisty od účasti na protestní blokádě. Na druhou stranu naopak doprovodila předsedu Kotlebu s ostatními nácky na neohlášenou část pochodu k budově slovenské vlády.

Imigranti utíkají ze svých zemí před válkou a chudobou. Právě nesnášenlivost národní, náboženská nebo rasová, boj o moc, přírodní zdroje a peníze, to jsou důvody, které lidi vyhánějí z jejich domovů. Války a nenávist mají své příčiny i své oběti.

Neexistuje jediný důvod fašistům a náckům naslouchat. Jejich řešení přinášely vždy jen zkázu a utrpení. Jejich vybájený konstrukt sjednoceného národa ať už na rasové nebo kulturní jednotě a nedostatek empatie nikdy nedokázal pochopit jednu zásadní věc, kterým je lidská rozmanitost. Neexistuje ani žádný důvod se nácků obávat. Naopak existuje mnoho důvodů se jim postavit čelem ve chvíli, kdy mají zase pocit, že jim společenská situace hraje do karet a konečně se jim po delší době podaří ovládnout ulice.

26. června v Brně můžeme očekávat ten samý průběh demonstrace jako v Bratislavě. Personální obsazení jádra demonstrace bude podobné s tím rozdílem, že tentokrát cirkus nazichuligánů ze Slovenska podpoří své družební kamarády na Moravě. Řečnit bude mnohokrát omýlaný Erik Lamprecht z Dělnické strany, sám neonacista.

Stejný den se uvidíme v Brně i my.

Antifašistická akce vyjadřuje podporu demonstraci iniciativy Brno Blokuje!