Čtvrtek 22/3/2007

Když nepřijdou náckové, tak aspoň policisté

www.antifa.czKoncerty na horké kladenské půdě jsou proslulé tím, že si je čas od času vybírají místní nazionalisté jako terč svých víkendových útoků. Posilněni několika litry alkoholu a chlapáckým hecováním pak vyráží směrem Krušovický sklípek, aby ukázali „levicové a feťácké lůze“, co je v jejich představách „čisté město“. Bakuninžel je asi cesta přes město a následné „hrdinné“ úprky před osazenstvem koncertů vyčerpal a tak se rozhodli, že jejich práci mohou hravě zastat naši ochránci pořádku - městská policie.

Pánové a dámy – občanské průkazy prosím…

V pátek 16.3. probíhal jeden z mnohých koncertů kladenských punkerů. Za účasti více jak stovky lidí - posluchačů a kapel z Písku, Kladna a Maďarska - se všichni dobře bavili a užívali pohodový večer. Avšak při vystoupení kapely Lahar se najednou z mikrofonu ozvalo: “Mluví k vám policie, připravte si své občanské průkazy a prokažte svoji totožnost.…“. Nejdřív se zdálo, že se jedná o nějaký vtip, ale když se to ve sklípku začalo hemžit černými uniformami a zamračenými obličeji policistů, bylo vše jasné. Nikdo nevěděl, jaký je důvod pro takovou kontrolu, ale po dotazech směřovaných k policistům se ukázalo, že záminkou pro narušení koncertu je pátrání po hledaných osobách. A kde jinde než v takovémto doupěti by přece měli policisté pátrat, že? Napadlo mě také, že pozornost policistů mohly přilákat bagety Food Not Bombs, které jsou jistě nebezpečnou a skoro teroristickou zbraní. Možná, že policistům dal typ jejich bývalý spolupracovník Jakub Burger přezdívaný Čuba, kterého můžeme vidět na dnes již legendárních fotografiích z neonazionalistického uměleckého večírku.

Těm, co byli zkontrolováni, se poštěstilo vyjít na čerstvý vzduch. Zde je však čekalo překvapení v podobě dalších 20 policistů, kteří byli doprovázeni svými věrnými kamarády - policejními psy. Tento počet byl docela zarážející, neboť ke kontrole občanských průkazů by stačili policisté 2, ale taktika městské policie je asi jiná a když není do čeho v pátek večer píchnout, proč se nejít pobavit na punkový koncert? Ti, co měli jako místo bydliště uvedené Kladno, mohli pokojně postávat venku. Avšak ti, co přijeli na koncert z jiných okresů, byli podrobeni důkladnějšímu ohledání a podle některých zvěstí si nakonec policisté odvedli asi 5 účastníků koncertu na policejní stanici. Jaké byly důvody odvlečení těchto lidí na stanici? To si můžeme jen domýšlet - možná drzý výraz těchto lidí, možná nevhodné oblečení nebo kriminálnické rysy, které poznají policisté na první pohled.

Policisté koukali a psi zuřivě štěkali

Aby byli využiti i ostatní okounějící policisté, dostali do ruky kamery a potencionálně hledané osoby si zuřivě natáčeli. Videotéka městské policie tak čítá další kousek (Doufejme, že na stanici mají dost pop-cornu a měkká křesla). Policejní zvířátka (tedy hlavně psi) mezitím začala hlasitě štěkat a tím také narušovat noční klid. Se svými páníčky se jim asi více líbilo u Vítěze (neonacistická hospoda v Kladně), kde se určitě policisté radili se svými kameraden, jak na nás. Mohli jsme však jen odhadovat, jestli po tak náročné akci policisté svlaží hrdlo opět ve Vítězi, nebo se odeberou na svá lože. Situaci tak jen mohla dokreslit stížnost obyvatele domu, pod jehož okny psi štěkali a budili tak jeho děti.

Reakce návštěvníků koncertu byly smíšené. Z jedné strany tato návštěva vyvolávala úsměvy a ironické poznámky pro svou absurditu, z druhé strany však znepokojení nad tím, co všechno si mohou ochránci veřejného pořádku dovolit a jak mohou znepříjemnit kulturní akci. Velké překvapení bylo vidět na tvářích zahraničních návštěvníků koncertu. Policie si nemohla vybrat lepší příležitost k vytvoření mezinárodní vizitky. Zdrželi průběh akce asi o hodinu a svojí návštěvou přerušili a zakončili vystoupení jedné kapely. Pro příště bych je chtěl touto cestou požádat, aby zaplatili vstupné. Prospělo by to nejen kulturnímu prostředí na Kladně, ale také by si mohli rozšířit své kulturní obzory.

A jak to bude příště?

Na závěr zbývá jen pár otázek. Objeví se v Kladenském deníku článek „Policisté svým zásahem rušili noční klid a budili děti ze spánku“ ? Jak nákladná byla návštěva asi 20 policistů? Platí se z peněz daňových poplatníků i žrádlo pro policejní psy? Půjdou příští pátek policisté přerušit představení Středočeského divadla a legitimovat jeho diváky? Nebo hledané osoby nenosí sako, ale pouze nášivky? A co Jan Tleskač? Vstoupí do jízdní policie na svém létajícím bicyklu?

STOP POLICEJNÍM REPRESÍM!