Pátek 17/7/2009

Když rasista narazí

Po zabydlení se Dělnické strany v lůně neonacistického hnutí povýšili její příznivci rasismus na politiku a vyrazili s ní dobývat srdce těch, kteří nemají mozek, aby si uvědomili, že jde o nesmysl, jenž může mít velmi neblahé následky. Je přece tak snadné identifikovat někoho podle barvy kůže, obvinit ho ze všeho možného i nemožného, vybíjet si na jeho úkor vlastní frustraci a svou malost povýšit na ctnost. Je to o to snazší, když taková oběť nemá valného zastání a má mizivé možnosti bránit se.

Náckové nemají důvod bát se planých výhrůžek politiků. Vždyť takové slýchají již od 90. let a kde nic tu nic. Ani v dnešních dnech tomu není jinak. Po několika pokusech o protiromské pogromy se Dělnická strana veřejně a demonstrativně přihlásila k národnímu socialismu, jinak řečeno nacismu, a stále nepřestává v pokusech, kam až může zajít. Jestliže bychom se měli spoléhat na státní aparát, tak ani nechtějme domýšlet, jak daleko by to mohlo být.

Všechno zlé může být k něčemu dobré
Je smutné, že až po žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově začala média a politici zjišťovat, že se v jejich okolí nachází skupina lidí, která se bojí o své příbuzné a děti jen proto, že mají jinou barvu kůže než většina ostatních. Jak rychle objevili tuto "Ameriku", tak na ni také brzy zapomenou. Přesto by však tato tragická událost mohla přinést i pozitivní efekt, a to především mezi Romy – uvědomění si nutnosti solidarity a aktivní sebeobrany.

Romští předáci se snažili na demonstracích 3. května ostatní uklidňovat a nabádat je, aby se s důvěrou obraceli na městskou i státní policii. Jejich slova však v ten samý okamžik zpochybnila sama realita v podobě provokujících neonacistů. Ti by si možná další provokaci důkladně rozmysleli, kdyby demonstrující vzali obranu skutečně do vlastních rukou a nenechali se uklidnit romskými předáky. Stejně tak by bylo dobré pozorovat, jaký efekt by měla aktivní obrana (rozuměj vyhnání nácků) v Krupce na Teplicku při nedávné provokaci Dělnické strany.

Jeden příklad za všechny
Kouzlu beztrestného napadání Romů podlehl také jedenadvacetiletý Václav Pícl, neonacista pocházející z Plas na severním Plzeňsku. Koncem dubna se po několika pivech a panáku na kuráž vydal v nedaleké Horní Bříze do akce - u hřiště, kde si hrály romské děti. Jim a dvěma romským ženám začal nadávat a vyhrožovat. Objevili se tam ale jejich příbuzní a nic neponechali náhodě. Nácek dostal řádnou nakládačku. A tak to má být.

Pícl je v okolí známý násilník, který si rád přihne a hajlování mu není cizí zábavou. V rámci neonacistického hnutí jde o druhořadého pěšáka, ale rád by uznání. V tomto mu přispěchal na pomoc člen Dělnické strany, osmnáctiletý David Gerneš z Tachova, a udělal s ním rozhovor, kde vystupuje jako nebohá oběť "cikánského přepadení" a neváhá vyhrožovat pomstou prostřednictvím náckovské party White Justice, za jejíhož člena se prohlašuje. Pícl, zřejmě inspirován filmem "Proč", tvrdí, že šlo jen o "jedno pivo" a že šel ve skutečnosti na cikánského dealera. Dost možná tak chtěl přikročit k potlačení konkurence zájmů svého soukmenovce, mladého neonacisty Jana Cacha ze Všerub, jehož stejně smýšlející otec prodává drogy a neváhá je poskytovat ani svému synovi.

Jistě zajímavá část neonacistického panoptika, že? A poučení? Agresivní rasista zjistí, že není beztrestný, až když sám tvrdě narazí.

Václav Pícl v Plzni 21.4.2007 s portrétem V. Pechance, odsouzeného za vraždu Roma. 29.9.2007 v Kladně na demonstraci Autonomních nacionalistů. A domácí exhibice.

Pícl na fotografii s Martinem Vachtou, který byl odsouzen za incident, při němž byl ve Strakonicích pobodán mladík, kterému se nelíbilo jeho hajlování.

David Gerneš na mítinku Dělnické strany v Plzni 2.5.2009 po boku předsedy Vandase. Na dalším snímku Jan Cach třímající jižanskou vlajku, která je u neonacistů symbolem rasismu.


AKTUALIZACE 10.05.09

V článku zmiňovaný David Gerneš z Tachova se ohradil proti tvrzení, že je členem Dělnické strany a na adresu AFA dodává: "jak se říká něco za něco, tak se připravte na to, že vám půjdu po krku".

A zde je David Gerneš v čapce DS, tričku s logem DS, s páskou s logem Ochranných sborů DS na rukávu - vyfocený na sjezdu DS 17. ledna v Praze 8. Na pozvánce mimochodem stálo: "Vstup pouze pro členy DS (členské průkazy s sebou!)"