Pátek 21/8/2009

Kriminálníci ve Svitavách

www.antifa.cz

Již počtvrté zamíří do Svitav neonacisté, aby podpořili jedno ze svých řad, Vlastimila Pechance. Toho poslal soud v roce 2003 na 17 let za mříže. Odsoudil ho za rasově motivovanou vraždu třicetiletého Roma Otty Absolona, která byla spáchána několika bodnutími nožem v červnu 2001. Neonacistů bylo v tu chvíli na místě více, za všechny to nakonec odnesl právě Pechanec, který stále tvrdí, že nevraždil. Ani do té doby nebyl Pechanec žádný svatoušek a k tasení nože neměl nikdy daleko.

Z iniciativy olomouckého aktivisty Národního odporu a nyní čelního člena Dělnické strany, Jiřího Švehlíka, se i letos (konkrétně v sobotu 22. srpna) bude konat pochod na Pechancovu podporu. Asi nikoho nepřekvapí složení těchto pochodů - neonacisté. A jen málokoho překvapí, že mezi přítomnými se objevují lidé s kriminální minulostí a budoucností. Skoro se na mysl dere myšlenka, že jde o jakousi "demonstraci solidarity neonacistických kriminálníků". Není potřeba ani moc namáhat zrak, abychom mohli uvést pár příkladů.

Vezměme například pochod za Pechance, který proběhl ve Svitavách 26. července 2007. Zde jste mohli potkat například neonacisty Jaromíra Lukeše a Ivo Müllera, kteří jsou obviněni, že zaútočili ve Vítkově zápalnými lahvemi na dům romské rodiny. Nyní jim hrozí trest až 15 let vězení. Více k nim v článku Vítkovští žháři. Spolu s nimi tu pochodoval i Tomáš Vassiov z Opavy, jenž strávil několik let ve vězení za útok na náhodně vybraného Roma, kterého spolu s dalšími neonacisty pobodal nožem a poté mu střílel do obličeje z plynové pistole. V současnosti se za propagaci nacismu a neoprávněné pobírání sociálních dávek nachází za mřížemi další účastník pochodu, Jan Dufek.

Tomáš Vassiov, Ivo Müller a Jaromír Lukeš, Svitavy 26.7.2007

Jan Dufek (vlevo), Svitavy 26.7.2007

O rok později, 26. července 2008, jste mohli ve Svitavách narazit například opět na již zmiňovaného Tomáše Vassiova, na Petra Andrleho z Rokycan, který byl stíhán za násilnou trestnou činnost, nebo na Jaroslava Brože z Plzně, jenž si pobyl za mřížemi mimo jiné za úvěrový podvod. Za zmínku jistě stojí, že z této demonstrace za Pechance udělala Dělnická strana v čele s předsedou Tomášem Vandasem svůj politický mítink.

Jaroslav Brož, Svitavy 26.7.2008

Tomáš Vandas využil pochod za Pechance k politické agitaci, Svitavy 26.7.2008

Obyvatele Svitav jistě netěší, že se jejich ulicemi mají každý rok promenádovat kamarádi vrahů Otty Absolona, z nichž někteří si již sami prošli kriminálem, nebo na ně teprve čeká. Slabou náplastí může být, že ve Svitavách probíhají i akce, které mají vzpomenout na oběť nesmyslné rasistické vraždy. Jednu takovou uspořádala letos 25. července Československá anarchistická federace, aby připomněla i ostatní oběti neonacistického násilí a odmítla rasismus ve všech jeho podobách.

Podle našich informací by sobotní akce neonacistů neměla zůstat bez reakce. Romové se nehodlají smířit s jejich provokací ve Svitavách a symbolicky chtějí vyjádřit svůj odpor. V letáčku, který přišel na náš redakční e-mail, zvou na sobotu 22. srpna od 12:00 na svitavské autobusové nádraží a uvádějí:

"Neonacisté se opět chystají pochodovat pod okny našich domů. Pod záštitou Dělnické strany se snaží využít smrti našeho kamaráda Otta Absolona k získání politických sympatií. Nehodláme nadále přihlížet tomu, jak proti nám Romům štvou zbytek české populace. Desítky lidí zaplatily životem, stovky lidí přišli k újmě na zdraví z toho důvodu, že se jim nelíbili. V tento den proto půjdeme náckům v patách! Ať už jste Romové, příslušníci jiných menšin, nebo příslušníci majority, přidejte se k nám! Neonacismus je hrozbou pro nás pro všechny!"