Pátek 12/5/2006

Lipsko: 3000 militantů v ulicích

www.antifa.czLetošní první máj v Lipsku byl stejně úspěšný jako ten minulý. Neonacistické demonstrace byly atakovány rozvášněnými antifašisty, ve městě hořely barikády, náckové se nedostali tam, kam chtěli. Pod vedením předního neonacistického kádra Ch. Worcha měli „kameraden“ v plánu pochodovat skrze městskou čtvrť Connewitz, centrum levicové a alternativní mládeže, v německých poměrech přirovnatelné např. k berlínskému Kreuzbergu. Toto místo je trnem v oku místních ultrapravičáků, minulý prvomájový pochod (2005) směřoval také sem (nedostal se ovšem od nádraží dál než jeden kilometr).

Neonacisté naplánovali dvě demonstrace, jejichž trasy se měly spojit v jednom bodě a pak společně vyrazit do Connewitz. První demonstrace vedená Steffenem Hupkou byla zablokována aktivisty z německých odborů a dalšími protidemonstranty. Autonomové a militantní antifas se proto vydali znemožnit pochod druhé skupině neonacistů v počtu asi 320 kousků v čele s Ch. Worchem.

Probíhalo tradiční nahánění s policií, začaly se stavět první barikády a létat kameny. Místo plánovaného srazu obou neonacistických demonstrací bylo obsazeno asi 2 - 3 tisícovkami lidí, o necelý km dále blokovalo druhý neonacistický pochod bezprostředně v jeho blízkosti kolem 600 - 800 lidi. Náckové zde nejprve dlouhou dobu stáli na místě, avšak následně se museli obrátit (není tedy pravda, že by blokáda neměla efekt) a pochodovat v opačném směru. Poté, co se policejní kordony stáhly, měli antifašisté možnost dostat se blíže k nazis. Začaly létat světlice, kameny, láhve, policie opět zaútočila a několikrát se střetla s militantními antifas v přilehlém parku. Střety poblíž neonacistické demo probíhaly až do pozdních odpoledních hodin, kdy se konečně podařilo policii nácky
eskortovat zpět na nádraží (kolem 18.45).

Zpráva z výletu – minuta po minutě =:-)

V pondělí 1.5. se vydáváme v šest ráno do Lipska, jedeme do Connewitz, kde jsme hned odchytnutí policií, zapisují si nás a dávají nám mapku prostoru kolem neonacistické demo, kde máme zakázáno se pohybovat. Kazí nám to trošku náladu, ale jak se nakonec ukáže, není to žádný problém a nikdo to nebere moc vážně. Po snídani se přidáváme k té samé demo jako vloni (demo odborářů z IG metal) a směřujeme k hlavnímu nádraží. Zde opět začíná blokáda, ale protože mají tentokrát náckové dvě různá místa srazu a následně se mají po několika stech metrech spojit a vydat do Connewitz, přesouváme se blokovat druhou trasu a první blokádu necháváme v péči odborů aj. levicových skupin.

Během se přesouváme asi jeden kilometr, několikrát obíháme policejní kordony a následně se začínají stavět první barikády. Policie samozřejmě útočí, létají kameny, některé barikády hoří.

Blokáda je policejním kordonem rozdělena na dvě části, na obou místech bych to odhadoval na několik set až tisíc lidí, počty se neustále mění, jak se většina lidí snaží přesouvat z místa na místo a dostat se co nejblíže k náckům. Obíháme policejní kordon a dostáváme se na místo druhé blokády v bezprostřední blízkosti nácků. Punková a alternativní mládež většinou sedí před policejním kordonem, militanti lítají kolem a snaží se dostat co nejblíže k nacistické demo. Po nějaké době policie obrátí nácky na pochod zpět, protože je celá trasa zablokována a hrozí další stavby barikád a ničení majetku...

My ovšem obíháme blok paneláků a dostáváme se jen pár metrů od neonacistické demo, bohužel je nás jen několik desítek a počty policejních robocopů nás několikanásobně převyšují. Postupně se ale kolem nácků srocují další lidé po obou stranách jejich pochodu, začínají létat světlice, kameny a lahve. Náckové to celkem schytávají a spousta z nich je zraněných. Christian Worch hystericky vzlyká do megafonu, že policie nemá celou situaci vůbec pod kontrolou a není schopná jeho demonstraci ochránit. Policie opět útočí. Probíháme parkem podél jejich průvodu, neustále probíhají střety s policií a tam, kde je to možné, lítají různé věci co jsou po ruce i na nácky. V parku je v tu dobu už několik set maskovaných militantů včetně antifašistických fotbalových ultras a chuliganů z Chemie Leipzig, Babelsbergu, Drážďan a Frankfurtu, kteří přijeli podpořit protiakce. Vypadá to fakt dobře.

Jsme neustále pronásledováni policií, střety probíhají na mnoha místech, v ulicích je v tu dobu podle pozdějších údajů z médií 10 - 12 000 lidí, kteří přišli vyjádřit odpor proti náckům. Z toho údajně až 3000 z nich útočících na policajty a neonacistický pochod.

Barikády rostou jako houby po dešti, dostáváme se opět blízko parkoviště, kde policie drží nácky, aby je následně ekortovala na nádraží. Několikatisícový dav na nácky obklopené ze všech stran policií posměšně skanduje: “Pojďte sem, jestli jste Němci“... Opět na ně létají lahve a kameny, vše samozřejmě přes policejní kordon. Policie lidi rozhání do všech stran, následuje opět ta samá písnička, hořící barikády, kameny, po cestě je mimo jiné trošku poupraven kameny policejní radiovůz.... Takhle to pokračuje skoro až do půl šestý do večera...

Kolem 18.45 jsou náckové zpět na nádraží, policie blokuje všechny vchody. Kolem půl osmé pak většina policajtů vyklízí pozice. Ochranku náckům jich dělalo v tento den asi 2900.

Antifa heisst Angriff! Antifa znamená útočit!


Fotogalerie:

01: Fotogalerie z německých stránek.

02: Účastník neonacistické demonstrace.

03: Policejní radiovůz dostal antifa tunning.

04: Jak to vypadalo v Lipsku loňský rok (2005).

05: Jak to vypadalo v Lipsku loňský rok (2005).