Pátek 14/8/2015

NS a další na 3. demonstraci Adama B. Bartoše

Týden po Vandasovu fiasku na Staroměstském náměstí se v sobotu chystá v Praze další akce zaměřená proti uprchlíkům. Tentokrát se bude jednat o takzvaný 3. tábor lidu, pořádaný Bartošovou Národní demokracií. Podobně jako na předchozích demonstracích lze počítat i s vysokou účastí neonacistů. Proč se Adamu B. Bartošovi v poslední době dostává takové popularity? Kdo se vlastně účastnil posledního tábora lidu a koho lze v sobotu na Vyšehradě čekat?

Antiuprchlická hysterie vynesla v Česku do popředí Adam B. Bartoše. Solitéra, který se již několik let programově snaží zviditelnit antisemitskými a dalšími provokacemi. Zklamané naděje krajní pravice a její další marginalizace, která nastala po parlametních volbách na podzim 2013, kdy zcela propadl Klausovský blok Jany Bobošíkové Hlavou vzhurů (získal jen 0,5% hlasů) a zanechal za sebou sekeru 24 miliónů (Bobošíková přes svůj slib dluh stále neuhradila, jak informovala MFD 15. 7. 2015), připravily půdu pro nového "spasitele".

Když jsme před rokem napsali, že "z marasmu a rozkladu (české ultrapravice) by časem mohla vystoupat hvězda nového sjednotitele Adam B. Bartoše (ABB)", netušili jsme, že se během jednoho roku náš odhad přiblíží realitě. Bartoš se začal angažovat ve straně Právo a spravedlnost (což byl od počátku klerofašistický projekt, který byl i součástí i poslední bobošíkovské koalice Hlavou vzhůru), kterou přejmenoval na Ne Bruselu - Národní demokracie a započal své politické tažení. Větší mediální pozornosti se mu dostalo až díky provokaci s šibenicemi na červnové demonstraci na Václavském náměstí, kam mu dav přihrála přitomnost osiřelého poslance Okamury. Od té doby je Bartoš jako na koni, hecuje ke vzniku domobrany (podobonost s ochrannými sbory DS je zajisté čistě náhodná) a vyhlíží podle svých mašíblovských představ národně fašistickou revoluci.

Přesto se ABB sjednotitelem ultrapravice zatím nestal, ačkoli o to jistým způsobem usiluje. K rozbrojům v hnědém poltickém segmentu přispěl sám obviněním Vandase z policejního konfidenství a ukončením spolupráce s DSSS letos na jaře. Nicméně jisté skutečnosti, jakou byla například účast jeho pobočníka Zemánka na poslední akci DSSS, mohou naznačovat, že časem dojde ke smíru.

Jeho plány hatí i další nahědlý projekt, který sází na těsnou spolupráci s šéfkou francouzské Národní fronty, Marine Le Penovou. Občanská konzervativní strana bývalého poslanece ODS Janečka se proti Bartošovi a Okamurovi ohradila právě po jejich oprátkové demonstraci a obvinila je z antisemitismu, na který si dcera otce antisemity dává se stoupajícími politickými nadějemi sakra pozor. Na to Bartoš zareagoval zrušením memoranda o spolupráci. A aby nebylo srandy málo, ABB společně s neonacisty jistě zajásal, když se Konvičkův blok přihlásil k podpoře Izraele, což byla vítaná voda na jejich antisemitský mlýn a mohli je spiklenecky označit za další sionistický subjekt. Jak se bude tahle hnědá šarádá dál vyvíjet, je vzhledem jisté nevyzpytattelnosti a duševní nestabilitě inkriminovaných osob těžké odhadnout. Jisté je, že hnědým kohoutům je na aktuálním protiuprchlickém smetišti těsno a nějaké sjednocování snadné nebude.

2. tábor lidu ve znamení neonacistů

Mediální pozornost věnovaná 1. táboru lidu, který se konal 1. července tohoto roku, podnítila zájem neonacistů z celé republiky. A tak jsme se na následující akci, konané 18. července, mohli po dlouhé době setkat s řadou "starých známých", jako jsou například bývalý aktivista Národního Odporu Lukáš Rod, chuligán a sympatizant Pravého sektoru Jan "Karlos" Králík či recidivista Josef Pánik. Za zmínku stojí i několik dalších jmen, například účast bratrů Roberta a Jiřího Hoppových, kdysi nadějních thaiboxerů, kterým byl však boxerský ring příliš malý a proto v ulicích Prahy napadali náhodné oběti, bývalého předsedy pražské organizace Dělnické mládeže Pavla Szudára či třeba karlovarského předáka DSSS a svého času jednoho z čelních představitelů Národního odporu Jiřího Froňka.

Lukáš Rod (zprava), Jan "Karlos" Králík (zády) a Dominik Rejchrt 2. tábor lidu 18.7.2015

Robert a Jiří Hoppovi, v pozadí v bílé košili Pavel Matějný 2. tábor lidu 18.7.2015

Josef Pánik 2. tábor lidu 18.7.2015

Známé neonacisty bylo možné zahlédnout nejen v řadách účastníků, ale i mezi pořadateli této akce. Cedulkou "pořadatel" byl například označen matador českých neonacistů Vlastimil Pechanec, který byl v minulosti odsouzený za údajnou vraždu Roma či jeden z vůdců Českých lvů Pavel Matějný, o jehož kamarádských vztazích s Bartošem jsme se zmiňovali nedávno.

Vlastimil Pechanec v roli pořadatele 2. tábor lidu 18.7.2015

Vlastimil Pechanec a "Tomáš Komeťák" z Brna 2. tábor lidu 18.7.2015

Koho čekat v sobotu?

Aktuální seznam politických stran, hnutí a spolků, které podporují 3. tábor lidu nebo na něm vystoupí:

 • Národní demokracie – ND (Adam B. Bartoš)
 • Akce D.O.S.T. (Petr Bahník)
 • Národní prosperita – NP (Zbyněk Štěpán)
 • Republikán. strana Čech, Moravy a Slezska – RSČMS (J.Dufek)
 • Česká strana národně socialistická – ČSNS 2005 (Karel Janko)
 • Monarchistické občanské sdružení – MONOS (David Hibsch)
 • České hnutí za národní jednotu – ČHNJ (Jan Skácel)
 • Národní sjednocení z.s. – NS (Ladislav Malý)
 • Generace Identity – GI (Ladislav Havlíček)
 • Národní myšlenka z.s. – NM (Jan Maloušek)
 • Vlastenecká fronta – VF (Martin Kadlečík)
 • Holešovská výzva – HV (Slávek Popelka)
 • NWOO – (Jan Korál)
 • Národní obroda z.s. – NO (Bedřich Tvrdý)
 • Čtvrtý odboj – 4O (Josef Hörl)
 • Stop Majdanu – SM (Eva Hůlková)
 • České mírové fórum – ČMF (Vladimíra Levá Vítová)

Vedle všemožných konspirativců typu Jana Korála z NWOO a politických vykopávek, jakými je například Jiří Dufek z Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska, stojí na seznamu sobotních řečníků i jméno Ladislava Havlíčka z Generace identity. Generace identity, která se prakticky stala nástupnickou organizací vzešlou z trosek autonomních nacionalistů, je jednou z řady organizací, které se snaží těžit z protiuprchlické tématiky. Avšak nutno dodat, že se jim to moc nedaří. Navzory usilovným snahám GI působit "trendy" a aktivně oslovovat mladé lidi a širokou veřejnost, se jejich aktivity spíše setkávají s nezájmem. Tábory lidu, stejně jako podobě tematicky laděné akce DSSS, pro ně představují cennou příležitost jak se ukázat a oslovovit potenciální přívržence. Nepřekvapí proto, že se na posledním táboru lidu objevila Generace identity vybavena štosem letáků v relativně početné sestavě.

Rozdávání letáků Generace identity. Adam Berčík a Pavel Szudár 2. tábor lidu 18.7.2015

Michal Urban z Generace identity 2. tábor lidu 18.7.2015

A perlička na závěr: hajlující Ladislav Havlíček