Pondělí 8/2/2016

Policejní provokace nebo blamáž konspirátorů?

Během demonstrací 6.2.2016 v Praze proti islámu a na podporu uprchlíků došlo k řadě incidentů. Žádný z nich ale tak nezasáhl české internetové prostředí, jako krátká srážka v Thunovské ulici. Facebooková stránka We are here at home zveřejnila video, ve kterém se snaží dokázat, že skupina neonacistů ve skutečnosti byla skupinou policejních provokatérů. My jsme mezi nimi však našli notoricky známé slávistické chuligány a neonacisty.

Hlavní argument je v podstatě jeden – nemaskovaný človek v hnědé bundě, který během celého střetu s chuligány komunikuje. Podle We are at home here je to jasný důkaz toho, že jde o policejního velitele, který celou akci diriguje. Jako podpůrné argumenty se pak objevují ještě dvě tvrzení. Zaprvé, několik chuligánů chodí tam a zpátky do dveří domu v Thunovské ulici, který patří Ministerstvu vnitra (MVČR). Pokud by zakuklenci nebyli ve skutečnosti od policie, nemohli by do domu údajně jen tak vcházet. Je tedy prý zřejmé, že jde o provokaci. A konečně, posledním a nejčastěji zmiňovaným argumentem je, že na videu je vidět chuligán, který při zasažení dlažební kostkou do nohy ani nemrkne, což prý není možné. Údajně je tím pádem jasné, že kostka byla gumová a je to další důkaz toho, že jde o nahranou záležitost.

 

Je s podivem, čemu všemu jsou dnes lidé ochotni věřit, aniž by si sami položili několik nabízejících se otázek. Proč by policejní důstojník, řídící operaci „pod falešnou vlajkou“, stál celou dobu přímo před kamerami? Nebyl by spíše někde ve skrytu, aby se neobjevilo podezření, že jde o fake? Proč by fingovaní neonacisté byli shromážděni kolem domu, který patří MVČR? Aby signalizovali spojitost mezi akcí a ministerstvem vnitra? A je letící předmět skutečně dlažební kostka? Není to spíše něco jiného (jak je vidět, vzduchem tam létalo více věcí – namátkou: gumová předložka, lahve, plastové tyče atd.)

Každý, kdo někdy zažil v reálu podobný střet ví, že většina lidí v něm nereaguje racionálně. Například je dobrým zvykem házet po soupeři plastové lahve (případně plastový zahradní nábytek). Zásah podobným předmětem obvykle není nijak bolestivý a nemůže soupeře nijak ohrozit. Teoreticky je tedy nesmysl něco podobného vůbec házet. Přesto se to zcela pravidelně děje. A tak dál.

Pan Vítek, předseda Unie bezpečnostních složek, jedné z odborových organizací policie a současně předseda neúspěšné strany Patrioti (která se nyní spojila s Janečkovou OK stranou usilující o spojenectví s Marine Le Pen) na jeho základě sepsal blog, kde žádá demisi ministra vnitra. Obdobně sepsal na základě tohoto videa blog i pan Cvalín, místopředseda KSČM v Plzni. Video si na své stránky umístil i pan Pecina a samozřejmě je hojně sdílí i samotná Iniciativa islám v ČR nechceme (IvČRN).

Během debat na internetu vyplynulo několik věcí. Zaprvé, vržený předmět, který zasáhl nohu chuligána, patrně skutečně nebyl dlažební kostkou (Pecina se přiklání k tomu, že šlo o cívku izolepy). Chuligán, vstupující do dveří domu v Thunovské ulici, si tam šel pro gumovou předložku, kterou následně hodil na antifašisty. Nejasná zůstala pouze role „muže v hnědé bundě“. Týdeník Policie přinesl informaci, že v žádném případě nešlo o nikoho zaměstnaného u policie.  To je patrně jediná informace, které skutečně nevěříme. Podle našeho názoru jde o policistu, který dotyčné chuligány zná. To není nic zvláštního, většina z nich se při svém stylu života s policií seznamuje poměrně často. Z videa je patrné, že se celou dobu snaží situaci uklidňovat. V několika momentech zcela zřetelně brání chuligánům v házení, přičemž chuligáni se nechají. Přeci jen, i oni se už naučili, že když zmlátí příslušníka policie před kamerami (a že jich na daném prostoru bylo skutečně požehnaně), nekončí to pro ně obvykle dobře.

My ale nechceme zpochybňovat logiku videa We are here at home. Podobná debata se dá vést donekonečna a neustále přinášet nové a nové konspirativní vysvětlení. Ve skutečnosti chceme udělat něco jiného. My, na rozdíl od všech konspirátorů, kteří před monitory smolí své teorie, můžeme identifikovat jednotlivé útočníky. Tím se totiž celá věc dá rozlousknout poměrně snadno.

Většina útočníků byla v maskách. Ne ale všichni a ne každý maskovaný je skutečně nerozpoznatelný. V současné sobě stále probíhá identifikace dalších chuligánů, ale některé výsledky můžeme přinést už nyní.

Na videích i fotografiích velmi dobře patrný (neboť se zamaskoval později, než ostatní), není nikdo jiný než Tadeáš Svoboda (1). O tomto bývalém aktivistovi Autonomních nacionalistů jsme psali už několikrát , ale důležité je zmínit, že Svoboda je hlavou uskupení Pro-Vlast, které se snaží sice vystupovat jako moderní nacionalistický spolek, ale ve skutečnosti se v něm realizuje řada neonacistů. Svobodova účast v militantní skupině ze sobotní demonstrace jasně ukazuje, co je spolek Pro-Vlast zač. Připomínáme, že Pro-Vlast se prezentuje jako ryze vlastenecká skupina, která nemá nic společného s neonacismem a neonacismus odsuzuje. Jak je vidět, jde jen o lži pro ovečky.

 

Foto Tadeáše Svobody z jeho Facebook profilu

 


 

Kdo je jasně rozpoznatelný, i přes svou novou bílou kuklu, je Jan „Karlos“ Králík (2). Ten na poslední fotce stojí vedle Tadáše Svobody a přes rameno má taštičku Puma. Tento slávistický chuligán a aktivní neonacista se pohybuje v prostředí bývalých autonomních nacionalistů, před 2 lety vyjel pomáhat Pravému sektoru do Kyjeva a vyskytuje se na řadě veřejných akcí českých neonacistů. V současné době je aktivní v projektu Pro-Vlast vedeném Svobodou. Pro oba pány to není první akce, kde podpořili IvČRN. 

 

 

Jan Králík, Damián Novotný a Tadeáš Svoboda

 


 

Další chuligán, kterého jsme mohli vidět při útoku na antifašistickou demonstraci, je David Litoš (3). Ten se při útoku (fotografie nahoře ho zachycuje chvíli před tím, než si nandal bílou kuklu, jakou měli i jeho kamarádi) maskoval oblečením, které používal už dříve a fotky v něm si dal na svůj facebookový profil (fotografie níže). Stejnou bundu měl i na demonstraci z loňského ledna.

 


 

Z dalších slávistů, kteří byli mezi maskovanými útočníky, můžeme jmenovat například ještě Davida Hudečka (4), Ondřeje Šmejkala (5) a Lukáše Vagnera (6). Na fotografii z útoku jsou v pořadí, jak byli jmenováni.

 


 

David Hudečka (4)

 


 

Ondřej Šmejkal (5)

 


 

Ondřej Šmejkal (5) a Tadeáš Svoboda (1)

 

Jak je vidět, žádná konspirace se nekoná. Z informací, které jsme představili, dost jasně vyplývá, že přestože se na demonstracích 6.2. 2016 sešla téměř celá česká chuligánská scéna (plus nějaké polské družby z Katowic a Wroclawi), prim dne hrála radikální část Tribuny Sever pod vedením  Jana "Karlose" Králíka. Spekulace o tom, že šlo o policejní nebo policií řízenou provokaci, považujeme za nepravděpodobnou.

Můžeme v tento moment říct, že tato samá skupina zaútočila i na autonomní centrum Klinika? Zatím ne. Ale mnoho věcí tomu nasvědčuje. Nechme se překvapit, co přinesou další dny.

 

AKTUALIZACE: Stáhli jsme identifikaci Marka "Barona" Žáka, protože není průkazná.
Vzhledem k nebývalé odezvě, kdy nám mailem chodí řada informací o útočnících, můžeme slíbit, že již zítra přineseme podrobnější článek o slávistických chuligánech. Pokud nám můžete také zaslat jakékoli doplňující informace, použijte mail kontakt@antifa.cz.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

 

AKTUALIZACE 10.2.2016

Přestože jsme původně nechtěli dále veřejně propírat identity útočníků, ještě jedno jméno nakonec zveřejníme. V šedé mikině a kukle s designem lebky se v hloučku chuligánů objevil Michal "Souky" Soukup, jehož jméno na serveru antifa.cz už zaznělo v souvislosti s chuligánskou demonstrací v Bratislavě. Proč ho zmiňujeme? Důvody jsou dva. První důvod je ten, že Soukup je vedle Tadeáše Svobody a Jana Králíka další výrazná osoba spojená s projektem Pro-Vlast. Je například jedním z autorů graffity Pro-Vlast na pražské Bílé Hoře. a účastnil se i maskovaného příchodu aktivistů Pro-Vlast na demonstraci proti přijetí syrských uprchlíků na sklonku roku 2014 v Praze. Druhý důvod ke zveřejnění je ale prozaičtější. Souky totiž nepatří mezi fanoušky Slavie, ale mezi sparťany. Jak je vidět ze starší fotky, jeho vztah ke Slavii a jejím fanouškům není zrovna pozitivní. Možnost konfliktu s antifašisty ale asi překonala meziklubovou rivalitu, a tak se Souky vydal narušit demonstraci bok po boku s chuligány slávistické Tribuny Sever.

 

Michal Soukup v šedé mikině v první linii konfliktu v Thunovské

 


 

Michal Soukup jako model. Vlevo pózuje v patriotském triku, uprostřed se šálou rasistických chuligánů Sparty, vpravo nahoře u nápisu White Pride. Na fotce vpravo dole stojí na levé straně v bílém triku. Spolu s ním je na ní zachycen agilní neonacista z Ústecka Roman Mifka (vpravo).

 


 

Starší fotografie, kde Soukup (uprostřed) se svými kamarády ukazují, jak moc nemají rádi Slavii.

 


 

Přidáváme také další dvě fotky Jana Králíka. Za toho se otevřeně postavil spolek Pro-Vlast, který sám sebe označuje za antifašistický a aktivně vystupující proti neonacistům. Králík se vloni na pozvání Lukáše Roda zúčastnil neonacistického turnaje v bojových sportech White Rex v Lyonu. Svůj zápas vyhrál. Na levé fotce je v hotelovém bazénu v Lyonu společně s Lukášem Rodem (uprostřed) a Milanem "Punky" Panáčem (vpravo). Na pravé můžete vidět karlosova tetování, mimo jiné i nápisy White Pride nebo Anti-Antifa. Prostě antifašista jako vyšitý. Nutno dodat, že Michal Soukup takové zastání, jaké má Králík od Pro-Vlast, nenašel, když nám zástupce Ultras Sparta zaslal mail, ve kterém se od něj jako skupina distancují.

Králík, Rod, Milan "Punky" Panáč

 

Kam dál?

Sešívaná mládež a Pro-Vlast proti uprchlíkům, islámu a antifašistům

V článku Policejní provokace nebo blamáž konspirátorů? jsme se identifikací konkrétních aktérů a známých tváří neonacistické scény pokusili vyvrátit konspirační teorii o agentech, kteří měli v přestrojení za chuligány zaútočit na antifašistickou demonstraci Solidarita bez hranic. Na průkazných materiálech jsme ukázali, že šlo převážně o mladé chuligány pražské Slavie, kteří útočili v bílých kuklách. Co je přesně tato skupina zač? Pojďme se na ni podívat v souvislostech.