Úterý 14/7/2015

Pražské protiislámské demonstrace: ABB, Okamura a všichni jejich fašisté

Vlna anti-imigrační hysterie pokračuje a naskočit na ní zkouší kdekdo. Chybět nesmí ani čeští vytrvalci z neofašistického a neonacistického spektra. Po větší demonstraci v Brně, kterou svolala Vandasova DSSS, se podobný kousek vyvedl i jejímu konkurentovi (kdysi spojenci) Adamu B. Bartošovi. Za pomoci politického podnikatele Tomia Okamury se mu podařilo vybudit stejný počet demonstrantů jako DSSS v Brně, přibližně sedm set hlav. V sobotu 18. července se o to znovu pokusí.

Pro Bartoše, stejně jako Vandase, byly nedávné akce po dlouhé době viditelným úspěchem. Bartoš má narozdíl od Vandase navíc zajištěn úspěch mediální, protože souhra okolností v podobě přehnaného policejního zákroku proti desítce odpůrců fašistů zajistila pozornost jeho předem připravované provokaci se šibenicemi a oprátkou.

ABB si oprátku připravoval a avizoval jí několik dnů před ohlášenou demonstrací. "Klienti" z ministerstva vnitra ani z policie však nebyli schopni tento úkaz vyhodnotit a ještě několik dní po demonstraci tápali, zda šlo o trestný čin podněcování k nenávisti, nebo ne.

Oprátky a šibenice vyvolaly protireakce, z nich je nejmasovější online petice stopnenavisti.cz, kterou podepsalo již přes 10 tisíc lidí. Paradoxně se obrací na premiéra a ministra vnitra, kteří jsou sami spoluzodpovědni za vyvolání anti-imigračních nenávistných projevů a kteří v nich nadále pokračují. Samozřejmě kultivovanou formou, která se tváří jako politicky odpovědná. Na sobotu 18. června Bartoš s Okamurou plánují v Praze další demonstraci, kterou nazvali 2. tábor lidu. Po minulé zkušenosti s oprátkami a šibenicemi, která vzbudila veřejný nesouhlas, se bude tentokrát konat i protidemonstrace. Její facebooková událost je zde.

První tábor lidu

Ale zpět k našim fašistům a populistům. Protože na sebe hlavní pozornost strhly šibenice, v pozadí zůstalo, kdo se na nenávistné demonstraci oficiálně podílel. Organizátoři zveřejnili následující seznam:

Akci dále podporují nebo na ní vystoupí:
Národní demokracie – ND (Adam B. Bartoš)
Akce D.O.S.T. (Petr Bahník)
Národní prosperita – NP (Zbyněk Štěpán)
Republikán. strana Čech, Moravy a Slezska – RSČMS (J. Dufek)
Česká strana národně socialistická – ČSNS 2005 (Karel Janko)
Monarchistické občanské sdružení – MONOS (David Hibsch)
České hnutí za národní jednotu – ČHNJ (Jan Skácel)
Národní sjednocení z.s. – NS (Ladislav Malý)
Strana zdravého rozumu – SRZ (Petr Hannig)
Vlastenecká fronta – VF (Martin Kadlečík)
a NWOO – (Jan Korál).

Mediální partneři: Revue Fragmenty, Zvědavec, Czech Free Press, Národní tisková agentura.

Již z letmého pohledu je zřejmé, že jde z naprosté většiny o fašisticky zaměřené subjekty. Kromě samotného A. B. Bartoše s jeho Národní demokracií (přejmenovaná původní politická strana Právo a spravedlnost, která v minulosti kooperovala se subjekty od Dělnické strany po Stranu svobodných občanů Petra Macha) je v čele klerofašistický spolek D.O.S.T.. Nechybí nestor českých fašistů Jan Skácel (České hnutí za národní jednotu), ani katolický fundamentalista Ladislav Malý (Národní sjednocení). Seznam uzavírá neonacista Martin Kadlečík se svou Vlasteneckou frontou. Bizarní příchuť této splácanině většinou jednomužných projektů, které se stranami nazývají hlavně podle nesplněných tužeb jejich vůdců, dodává už samotným názvem Strana zdravého rozumu Petra Hanniga - normalizačního výrobce husákovského popu - nebo konspirační pomatenec Jan Korál se svým NWOO. A nesměli chybět ani Machovi Svobodní a jejich petiční stánek.

Svobodní Petra Macha mají ke krajní pravici blízko od svých počátků, několik let s ní úzce spolupracovali. I když si poslední dobou dávají jistý distanc, pár podpisů z nenávistné demonstrace se vždycky hodí.

Podobně bizarní gulášek tvoří takzvaní mediální partneři. Zvědavec je stálice na konspiračně xenofobní scéně zveřejnující texty popírající holocaust. Vznosně znějící Národní tisková agentura je ve skutečnosti polozapomenutý portál natia.cz provozovaný dalším z klerofašistů Františkem Červenkou, naposledy aktualizován byl v říjnu loňského roku a tak vhodně dokresluje živé dění na národní scéně. Navíc jeho obsah tvoří z většiny převzaté texty z jiných webů. Proklausovský web Fragmenty pro změnu neběží vůbec a návštěvníka uvítá nápis "Webové stránky se momentálně připravují. Navštivte později". Czech Free Press si pro změnu libuje v konspiračních nesmyslech.

Výběr tří postaviček z první Bartošovy demonstrace. Zleva: Petr Žák, Pavel Matějný a Jan Korál. Žák je agilním lokálním aktivistou, signátářem petice DOST a nejvíce na sebe upozornil narušováním piety připomínky holokaustu v Terezině nebo účastí na protiromské demonstraci v Děčíně, kde žije. Je šéfem místní organizace Národní demokracie a členem předsednictva strany. Matějný byl organizátorem řady většinou neúspěšných protiromských demonstrací (především v roce 2013) pod hlavičkou skupiny Čeští lvi. Je dlužník a zaměstnanec ochranky, tedy důstojný reprezentant agronácků. Korál žije život konspiračního aktivisty a zastává názor, že se všichni - od levice po pravici - musí spojit v boji proti Novému světovému řádu. Bohužel, válka proti teroru má své oběti i mezi našimi spoluobčany.

Na akci se objevil i jeden z bratrů Hoppových - Robert (uprostřed). Bratrské duo se proslavilo zapůjčením svých tváří neonacistickému projektu Mládež proti drogám, napadáním náhodně vybraných lidi a natáčením gay porna.

Druhý tábor lidu: přituhuje

Adam B. Bartoš po první akci zřejmě ucítil příležitost a bleskurychle začal svolávat další akci nazvanou "Druhý tábor lidu", která se má uskutečnit v sobotu 18. července. Oproti minule není v pozvánce na nadcházející událost již uveden Petr Hannig, zato přibyly další "hvězdy" spojené s českou neonacistickou a fašistickou scénou.

Akci dále podporují nebo na ní vystoupí tyto politické subjekty ČR:
Národní demokracie – ND (Adam B. Bartoš)
Akce D.O.S.T. (Petr Bahník)
Národní prosperita – NP (Zbyněk Štěpán)
Republikán. strana Čech, Moravy a Slezska – RSČMS (J.Dufek)
Česká strana národně socialistická – ČSNS 2005 (Karel Janko)
Monarchistické občanské sdružení – MONOS (David Hibsch)
České hnutí za národní jednotu – ČHNJ (Jan Skácel)
Národní sjednocení z.s. – NS (Ladislav Malý)
Generace Identity – GI (Ladislav Havlíček)
Národní myšlenka z.s. – NM (Jan Maloušek)
Vlastenecká fronta – VF (Martin Kadlečík)
Holešovská výzva – (Slávek Popelka)
NWOO – (Jan Korál)

Na akci možná dorazí i pan Marek Obrtel z organizace "Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO" a další veřejně známí řečníci.

Mediální partneři akce: Revue Fragmenty, Zvědavec, Czech Free Press, Národní tisková agentura.

Za intelektuální výkvět českých neonacistů sdružených pod hlavičkou Generace identity má mluvit bývalý autonomní nacionalista Ladislav Havlíček. Ten na minulé Bartošově akci sice ohlášený nebyl, ale přesto vystoupil. Jeho kolega Aleš Zelinka mluvil i na brněnské demonstraci organizované DSSS. Ze subjektů, které na první demonstraci nevystoupily, se má dostavit zástupce neofašistického webu Národní myšlenka Jan Maloušek a Slávek Popelka s Holešovskou výzvou.

Zástupce Generace identity Ladislav Havlíček při výmluvném gestu

Pokud se podíváme na uvedené postavy a subjekty podrobně, zjeví se nám obraz dlouholetých aktivistů krajně pravicového spektra, kteří se dlouho marně snaží politicky uchytit. Výsledek jejich snažení je, počítano na poslanecká nebo další křesla, žalostný. Do Sněmovny je naposledy dostal Sládek, a v poslední době jim jejich zapáchající polévku nenávisti, xenofobie a rasismu ukradl schopnější eskamotér Okamura. Ten je poté, co se mu rozpadla vlastní "strana", momentálně využívá jako užitečné a ochotné pěšáky. Finanční podvodník Okamura, pro kterého je politika především slušným zdrojem příjmů, se znovu pokouší naskočit do sedla lidové frustrace, kterou si nespokojení občané aktuálně vybíjejí na imigrantech.

Malý breviář českého fašismu

Národní demokracie a Adam B. Bartoš

Bartošová dráha od novináře iDNES, přes sionistu, klausovce až po otevřeného antisemitu je svým způsobem exceletní. Od loňského roku, kdy se dal na politickou dráhu, se Bartoš pokouší jednak o sjednocení roztříštěného krajně pravicového spektra a současně na sebe různými akcemi upoutat pozornost. V srpnu stanul v čele ochablých pokusů české ultrapravice narušovat Prague Pride, kdy s několika soudruhy blokoval průvod (podrobně v článku Zbytky ultrapravice proti Prague Pride). Ještě předtím došlo ke spolupráci s Vandasovou DSSS, která ovšem neměla dlouhého trvání. Před sjezdem DSSS v březnu letošního roku zveřejnil Bartoš video, ve kterém mj. označil Vandase za policejního agenta. A bylo po spolupráci.

D.O.S.T.

Prostřednictvím neformální iniciativy založené roku 2007 se neofašistům díky podpoře prezidenta Klause a dalších členů ODS podařil zatím největší průnik do vysoké politiky. Vyvrcholením jejich snah ovlivňovat chod země byla instalace Ladislava Bátory na ministerstvo školství, jemuž šéfoval ministr za Věci veřejné Josef Dobeš. Silné protesty ale způsobily, že Bátorovo působení nemělo dlouhého trvání. Klerofašistické iniciativě, která stavěla na odporu k EU se povedl i průnik do mainstreamových médií. Články jejího ideového vůdce Michala Semína začaly publikovat mainstreamové deníky (Hospodářské noviny, Lidové noviny) a se svými ultrakonzervativními názory začal být brán jako seriozní osobnost. Ochranná křídla klerofašistů poskytl například také Pavel Šafr, coby šéfredaktor týdeníků Reflex, který nedovolil publikovat text rozkrývající pozadí katolických fundamentalistů. Článek byl s ročním zpožděním publikován na našem webu. Ačkoli aktivita i význam DOST po odchodu Klause upadá, iniciativa je stále aktivní a má své vlivné spojence, jako je například konzervativní kardinál Dominik Duka.

I když DOST momentálně hrají druhé housle, pořadají pravidelné debatní setkání. I v červnu letošního roku obšťastnila výtečná sestava všechny dobré fašisty. Konvička se sice rád od krajní pravice distancuje, čas na debatu s jejími čelními představiteli si ovšem najde.

Generace identity

Po neúspěšném modernizačním pokusu s takzvaným autonomním nacionalismem, který měl změnit skinheadskou a agronáckovskou imidž tuzemské neonacistické scény, přišel na řadu pokus další. Tentokrát inspirovaný Francií a dalšími západními zeměmi, kde řešili podobný problém - jak z nepřijatelného neonacismu udělat něco, co zabalí rasismus a fašismus do přitažlivější formy - a zrodila se Generace identity (GI). Tento koncept snaživě kopíruje skupinka pocházející z české neonacistické scény sdružená kolem Michala Urbana, Ladislava Havlíčka nebo Adama Berčíka. Čeští identitáři se opravdu činili, ale časem se ukázalo, že původní pudy jsou silnější a přes žlutý nátěr se stále napovrch dere hnědá. A tak můžeme vidět "identitáře" ve společnosti tradičních neonacistů, například Lukáše Roda, v dojemných radovánkách s Jiřím Petřivalským z DSSS nebo se fotit s vlajkou Pravého sektoru. Tohle jim neodpáře ani nacionalistický turistický klub, který vzali pod svá křídla. Letos se Generace identity zbavila svého panictví naplno - s projevem vystoupila na demonstraci DSSS v Brně a následně i na shromáždění A. B. Bartoše. Doba si žádá obcovat s každým a nevinní mládežníci tak nastoupili na tradičně vyzkoušenou cestu nacionální prostituce.

Bartošova demonstrace Generaci identity skutečně rozparádila, a tak píší dopis premiérovi a současně vyhrožují šibenicemi. Identita se prostě nezapře.

O zbývajících subjektech už jen ve zkratce. Vlastenecká fronta byla již řadu let jen virtuální existencí a i ta se nachýlila ke svému konci. Web neexistuje a ze zpravodajského webu Altermedia (původně na adrese http://cz.altermedia.info/) zbyl jen rozcestník na webzdarma.cz. Posledním mohykánem, který Vlasteneckou frontu doprovodí do věčných lovišť, pardon, do Vallhaly, bude nejspíš Martin Kadlečík. Jeho souputníkem je Jan Skácel, který ve Vlastenecké frontě rovněž působil již v 90. letech. Tehdy například prohlásil, že "holocaust je problémem Židů a Němců a Čechů se ani trochu netýká", stěžoval si, že není možné svobodně hovořit o plynových vyhlazovacích komorách a odkazoval na knihu popírače holocaustu Davida Irvinga.

Význam Českého hnutí za národní jednotu (ČHNJ), které Skácel reprezentuje, vhodně ilustruje facebooková stránka strany. Ta má celkem 163 fanoušků a naposledy byla aktualizovaná v říjnu 2012, k příležitosti voleb do Senátu, kdy Skácel kandidoval na Mladoboleslavsku. Zcela zaslouženě získal poslední místo, když obdržel celých 135 hlasů. Dodatečně gratulujeme. Na stránce ještě pobaví agilnost ABB, který se mrtvou page snaží oživit vkládáním pozvánek na své demonstrace do komentářů, když už Skácelova "partaj" facebookově nespolupracuje.

Skácel kdysi předsedal i Národnímu sjednocení, které je nyní pašalíkem Ladislava Malého. Malý je vytrvalý politický aktivista a bigotní katolík. Bývalý signatář Charty 77 postupně inklinoval k rasismu nejhrubšího zrna, byl členem Dělnické strany a spolupracoval i s neonacisty. Například přednášel projevy na pravidelných neonacistických demonstracích ve Svitavách na podporu odsouzeného vraha Pechance. Proslavil se ovšem především jako solitér a neřízená střela. Jeho povedeným kouskem bylo, když v roce 2009 zveřejněnil, že DS uzavřela dohodu s Národním odporem a s Autonomními nacionalisty o vzájemné podpoře, což úřadům usnadnilo dokazování při zákazu DS. Politická anabáze Malého je zachycena v článku Sabat malých sodomitů a zde.

Několik článků jsme věnovali i obecnému trendu českého antiislamismu, iniciativě Islám v ČR nechceme (která se k akcím Adama B. Bartoše nehlásí) a účasti neonacistů na protiislámských demonstracích. Je příznačné, že právě jeden z prvních protestů islamofobů v prosinci loňského roku výrazně podpořili neonacisté schovaní za rádoby vlasteneckou skupinou Pro-vlast. Neonacisté byli přítomni i na druhé lednové demo IVČRN v Praze.

AKTUALIZACE:

Kdo je ve skutečnosti Adam B. Bartoš dokazuje i nedávná reportáž z dílny veřejnoprávní televize. Ta se zabývala návštěvou v Polné, kterou podnikli 31. března letošního roku čelní představitelé Národní demokracie - předseda Bartoš a místopředseda Ladislav Zemánek. Aktivisté Národní demokracie si na 116 let staré výročí vraždy Anežky Hrůzové připravili antisemitskou provokaci v podobě protižidovsky laděného textu, který umístili k hrobu Anežky Hrůzové. Více v reportáži ČT zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/307441-ultrapravice-se-snazi-zn...

Česká televize nicméně v reportáži zapomněla zmínit jeden velice zajímavý kontext. Adam B. Bartoš a Ladislav Zemánek nebyli jedinými účastníky této antisemitské provokace. Společnost jim totiž dělaly dvě další mediálně známé osoby. Jak dokazuje fotografie zveřejněná na webu Národní demokracie, na místě vraždy se společně s představiteli strany vyfotili Pavel Kamas (zcela vpravo) a Erik Sedláček (druhý zprava).

Na místě vraždy. Zleva doprava: Adam B. Bartoš, Ladislav Zemánek, Erik Sedláček, Pavel Kamas

Pavel Kamas není nikdo jiný, než nakladatel, který se v nedávné době nechvalně proslavil vydáním projevů Adolfa Hitlera. Druhá a ještě zajímavější osoba je Erik Sedláček, který proslul jako aktivista Národního odporu, bývalý redaktor informačního portálu NSEC 88 (pobočka neonacistického spolku NSDAP/AO amerického nacisty a podivína Gerharda Laucka) a nahlašovatel neonacistické demonstrace v den výročí Křišťálové noci v Praze v roce 2007. Sedláčkovi jsme v minulosti věnovali samostatný článek.

Národní demokracie ve své reportáži z antisemitské provokace prezentuje Erika Sedláčka jako občanského aktivistu a společné setkání s vydavatelem projevů Adolfa Hitlera a aktivistou Národního Odporu popisují mimo jiné následovně:

...vedení Národní demokracie s radostí uvítalo setkání s Erikem Sedláčkem a Pavlem Kamasem, kteří proti lžím už léta aktivně bojují. Společně spolu diskutovali nejen o politické situaci v České republice a dalších evropských zemích, ale i o perspektivách budoucího vývoje. Pozitivně lze hodnotit fakt, že v řadě zásadních otázek se všichni přítomní shodli. Setkání v Polné ve dnech výročí tragických událostí z jara 1899 položilo pevné základy pro budoucí spolupráci, ať už v jakékoli formě...

Adam B. Bartoš si stejně jako Erik Sedláček odbyl svůj díl spolupráce s Vandasovou DSSS. Erik Sedláček za DSSS opakovaně kandivoval mimo jiné i do zastupitelstev krajů v roce 2008. Adam B. Bartoš na demonstracích DSSS vystupoval se svými projevy a na krátkou dobu jeho Národní demokracie vstoupila do koalice s DSSS, aby později za záhadných okolností a velkého humbuku předsedy Bartoše vystoupila. Adam B. Bartoš i Erik Sedláček se samozřejmě dlouhodobě stýkají a udržují kamarádský vztah. Silně zakořeněný antisemitismus je k tomu předurčuje.

O Ladislavu Zemánkovi jsme už několikrát stručně informovali, připomeňme proto jen, že býval aktivním bolševikem, který před pár lety prošel názorovým obratem k ultrapravici. Jak jsme ukázali v našem článku, podílí se Zemánek spolu se členy Generace identity na aktivitách neonacistického mezinárodního projektu Evropská fronta solidarity. Konkrétně se věnuje Kosovu. Za zmínku stojí i jeho účast na "nezávislé" pozorovatelské misi pro loňské volby v Luhansku a Donětsku. Ta byla organizována dvěma pro-ruskými think tanky - Evropským centrem pro geopolitické analýzy polského ultrapravicového politika Mateusze Piskorskiho a Euro-asijskou observatoří pro demokracii a volby vedenou belgickým fašistou Lucem Michelem.