Čtvrtek 16/11/2006

René propuštěn na kauci

www.antifa.czPo 2 měsících ve varšavském vězení byl německý antifašista René propuštěn polským soudem na kauci 30 tisíc zlotých (7.500 Euro). Otevření vazební věznice se dočkal 11. srpna.

Co se vlastně stalo - 10. června 2006 byl René zadržen varšavskou policií na Equality Parade v Polsku. René je lživě obviněn z napadení policisty, za což mu hrozí až 10 let vězení. Obvinění je postaveno pouze na svědectví policistů, kteří zasahovali při útocích nacionalistů na účastníky průvodu Equality Parade. Berlínského antifašistu podporuje kromě německého antifašistického hnutí také varšavský Anarchistický černý kříž (ABC), jež se snaží najít svědky, kteří by vyvrátili výpovědi policistů.

Co je to Equality Parade? Jedná se o velkou streetparty navazující na tradici mezinárodního dne gayů a lesbiček Christopher Street Day. Na akci se setkávají nejen polští gayové, lesbičky, bisexualové a transsexuálové, aby manifestovali za rovnost všech sexuálních orientací a proti diskriminaci homosexuální komunity v Polsku. V tradičně katolickém Polsku bývají tyto akce za podpory veřejnosti pravidelně napadány ultranacionalisty a polskými nácky. Tito novodobí hitlerovci odmítají přijmout, že homosexuálové a lesbičky jsou naprosto stejní lidé jako heterosexuálové a měli by mít stejná práva jako kdokoliv jiný. Představitelé ultranacionalistické Ligy polských rodin, jež jsou aktuálně v Polsku součástí vládní koalice, považují homosexualitu za chorobu, která se dá léčit. Akci Equality Parade letos svou účastí výrazně podpořili němečtí antifašisté.

Více: www.queerberlin.tk