Pondělí 31/3/2008

Report z koncertů Non Servium

www.antifa.czTi z nás, kdo mají rádi punk, hardcore a oi s jasným politickým poselstvím, měli možnost užít si tu nejlepší kombinaci všeho před dvěma týdny. Po letech čekání jsme mohli přivítat legendu antifašistické scény, Non Servium z Madridu.

Všechny tři jejich dosavadní desky byly událostmi a Non Servium inspirují antifašistickou mládež po celém světě. Tvrdá muzika, skvělé melodie, agresivní zpěv a charakteristické sbory vytvářejí naprosto nezaměnitelný zvuk skupiny. Každá deska je plná hitů, popisujících život na ulicích, každodenní snahu uchovat si vlastní integritu a získat respekt, odpor proti fašistům a pozitivně mířené násilí.

Členy skupiny provází pověst nezvladatelných živlů, kteří si neberou servítky a nejdou pro ostré slovo ani pro ránu daleko. Praví punks a skins, děti ulice. Jejich věrní posluchači se spojili do Non Servium Army - antifašistické bojůvky, která se stala pojmem v našem hnutí i mezi nepřáteli. Při jejich návštěvě Prahy a Bratislavy jsme je ale poznali jako velmi přátelské a otevřené lidi, se zájmem o naše zkušenosti a myšlenky, nad nikoho se nepovyšující a zůstávající oběma nohama na zemi, i přes status hvězd, který je provází.

O tom, že Non Servium jsou pro svojí hudbou a aktivity neonacisty snad nejvíc nenáviděnou kapelou, svědčí množství konfrontací a bitek, kterých byli aktéry. Z nich připomínáme slavnou bitvu o Lieja, kdy se desítky hooligans z řad Ultra Sur Real Madrid společně s dalšími fašisty pokusili zaútočit na klub Lieja v madridské čtvrti Vallecas. Útok byl rozdrcen a útočníci rozprášeni právě díky účasti členů NSA. Na kytaristu kapely podnikly neonacisté minulý rok neúspěšný bombový útok. A minulý víkend v kolumbijské Bogotě zaútočil neonacistický gang, spojený s ultrapravicovými paramilicemi, na obchod organizátora koncertu, chystaného na závěr miniturné po Kolumbii a Chile. Jeden z útočníků byl zabit a není jasné, jestli se koncert uskuteční, protože organizátor koncertu je zatím ve vězení.

Data koncertů byla vybrána záměrně na 14.3. v Bratislavě a 15.3. v Praze - den vyhlášení fašistického státu a okupace zbytku Československa nacisty v roce 1939. Tato smutná výročí jsme si chtěli připomenout pozitivním setkáním, naplněným zábavou, ale také jednotou a odhodláním. A nešlo jen o hudbu a zábavu. Chtěli jsme jasně ukázat, že i v těchto, pro nacisty důležitých dnech patří naše města a ulice nám. Neonacisté se vzmohli na jeden pozdní telefonát hrozící bombou v Bratislavě a jeden hrdinný pokus o zkopání návštěvníka a následný ještě hrdinnější úprk pozdě v noci v Praze, asi jako náplast na svůj parádní marš pod íránskými prapory přes den.

V tomto článku najdete reporty z obou koncertů. Dále chystáme rozhovor se zpěvákem kapely a přineseme vám i zcela novou skladbu Sangre por Sangre - Krev za krev, připomínající dva nedávno zabité kamarády Carlose Palomina a Jana Kučeru, kterému byly oba koncerty věnovány.
Oba koncerty se povedly na výtečnou, kdo neviděl, může litovat a těšit se na příští nálož od 161 Crew. Zvláštní poděkování patří všem návštěvníkům, respektujícím zvláštní bezpečnostní opatření a všem těm, kteří pomáhali s organizací. Extra poděkování vydavatelství Potencial Hardcore. Výtěžek z obou akcí půjde na podporu stíhaných antifašistů.

14. marec 2008 – Antifašistický koncert v Bratislave

To, že koncert Non Servium v Bratislave bude veľká vec sa dalo tušiť už dávno pred jeho vypuknutím. Plagáty bolo možné vidieť na každom rohu, špeciálny web koncertu mal slušnú návštevnosť a promo posilňovala aj tlačovka rotujúca slovenskými médiami. Termín 14. marca navyše dodával tejto kultúrnej antifašistickej akcii o rozmer naviac, ide totiž o deň keď si slovenskí nacionalisti a nazi-onanisti hromadne pripomínajú vznik 1. slovenského prohitlerovského štátu pri hrobe jeho prezidenta v Bratislave.

Pri hľadaní vhodného miesta vyšiel organizátorom nakoniec v ústrety Subclub a aj napriek už zabookovanému termínu akciu aspoň do desiatej večer povolil vo svojich priestoroch. Preto bolo nutné začať podľa plánu o 19:00, čo rešpektovalo aj publikum a o 19:30 už zneli slušne zaplnenou sálou prvé tóny miestnych frajerov zo Železnej Kolóny. Ich tvrdý Oi! s anarchistickými textami sa v ten večer do klubu ideálne hodil a pod pódiom to mohlo začať vrieť. Železná Kolóna nevystupuje v Bratislave príliš často a možno aj preto si na svoju show pripravila rôzne vychytávky. Zábavu pod pódiom spestrovali nafúknuté balóniky, pri skladbe „Žerme bohatých“ kapela rozdávala plastové príbory, inokedy zase sekery z kartónu, možno tiež na porcovanie bohatých:-) Celkove by skupine pristalo viac exhibicionizmu, nestáva sa často že by bol v kapele najväčším showmanom bubeník, ale po hudobnej a textovej stránke sa dá Železnej Kolóne len máločo vytknúť, v ich údernom Oi! je proste sila.

Tri štvrte hodiny v produkcii Železnej Kolóny preletelo ako nič, človek sa ledva stihol vyvetrať, dav pod pódiom sa ešte prehustil a rozohriate obecenstvo už pokrikovalo na hlavný chod večera, pripravujúce sa madridské torpéda Non Servium. „Ratas“, „Violencia“ a už to išlo, sila a výbušnosť na pódiu aj pod ním. Španielske Oi! hviezdy predviedli dobrú show a hádam si ju užili aspoň tak ako publikum, ktoré bolo skvelé, spievalo s kapelou, skákalo stage diving, nad hlavami často plávali aj baby, neskôr aj spevák Non Servium a dokonca i nejakí fanúšikovia ktorí držali transparent Non Servium Army Slovakia. Non Servium odohrali vyše hodiny a medzi poslednými skladbami zaznela aj hymna Antinazis.

Koncert skončil, oneskorenci si ešte v rýchlosti nakúpili posledné veci z distier, ktorých bolo na mieste dosť a nechýbal medzi nimi ani španielsky label Potencial Hardcore či Antifašistická Akcia a dav sa hrnul von pred Subclub. Organizátori medzitým komunikovali s policajnými pyrotechnikmi, ktorým nejaký dobrák nahlásil bombu v klube a potrebovali ho na pár minút prezrieť, takže s radosťou prijali správu, že celé obecenstvo hromadne odchádza na punkovú afterparty.

Presun na punkotéku viedol cez centrum Bratislavy a určite patril k ďalšiemu vrcholu večera. Pohľad na viac ako 300 členný jednotne pochodujúci dav skandujúci protifašistické heslá pripomínal viac ako spontánny presun skutočný antifa pochod a všetkým zúčastneným patrí rešpekt za mieru s akou sa dokázali zorganizovať. Taká masa budila na svojej ceste mestom značný záujem okoloidúcich. Zaujalo aj zopár nešťastných terčov, ktorým sa príliš nevyplatilo pripliesť do cesty. Presun bol vítaným spestrením a dodal akcii ďalší rozmer, veď niečo podobné Bratislava ešte asi nezažila. Samotná afterparty s punkovými DJ-mi bola už len príjemným dozvukom za skvele prežitým večerom.

Malým mínusom akcie bol tradične nie práve dokonalý zvuk v Subclube, čo však priamo na mieste vadilo málokomu. Celkovo sa tak dá bratislavský antifašistický koncert hodnotiť ako jedno veľké plus, s dôrazom na to že išlo o 14. marec, špeciálny dátum v ktorý na Slovensku ešte viac stojí za to povedať svoje jednoznačné „Nie!“ všetkým pohrobkom fašizmu a nepriateľom slobody.

Více fotografií z akce.

15. března, koncert v Praze

Pražský koncert začíná už v 19:15, kdy se na pódiu rozehrávají otrokovičtí Last Stike. Hrubý Oi/core s texty o dělnické hrdosti a odporu k náckům slaví úspěch, i když se kluci musí potýkat s nevděčnou rolí první předkapely. Last Strike hrají půl hodiny a končí. Po nich nastupují Angry Brigade se svým anarchopunkem jak vystřiženým z osmdesátých let. Brutální řežba zadupává lidi do země a kapela má slušnou odezvu. Dojde i na ohlášený křest prvního alba.

Mezitím se klub slušně zaplňuje a na konci setu Angry Brigade už se téměř nedá hnout. (Ještě štěstí, že je celá akce nekuřácká, jinak by bylo v klubu navíc ještě nedýchatelno.) V klubu se schází směs skins, punks a HC kids, přichází také řada lidí, kteří už na podobné akce moc nechodí a ve finále doráží i pár „apolitiků“.

Mezitím se ale na pódiu chystá hlavní hvězda večera. Non Servium nastupují a zpěvák kapely k překvapení všech promluví česky, aby věnoval celý koncert památce Jan Kučery. Honzova fotografie visí na čestném místě a Non Servium hrají celý koncert v tričkách s podobiznami Carlose Palominy a Honzy Kučery, dvou mladých lidí zavražděných neonacisty. Nápis na tričku mluví jasnou řečí - fight the nazi scum.Trička jsou výsledkem společné aktivity Non Servium a jejich vydavatelství Potencial Hardcore. Byl vyroben pouze omezený počet a určeny byly zejména pro Příbramskou crew, která je dostala jako výraz mezinárodní solidarity. Jejich předání bylo poměrně emocionální a neobešlo se bez pohnutí. Kdyby za nic jiného, za tohle si naši španělští kamarádi zaslouží respekt.

V průběhu večera zazní všechny pecky ze všech tří alb, které kapela zatím nahrála - El Impero del Mal, Torpedo, Lucha Armada, El Spirit del Oi, Anti-Nazi, Violencia a další. Non Servium ani na chvíli nepolevují, přičemž je třeba říci, že se na parketu činí i část N.S.A (Non Servium Army), která s kapelou přijela ze Španělska. Občas vypomůžou se zpěvy a jinak tancují jako o život. Koncert trvá skoro hodinu a půl a při pohledu na výkon, který kapela podává, je to téměř neuvěřitelný zážitek. Klub je naprosto přeplněný, atmosféra výborná a lidé se dožadují dalších a dalších přídavků. Nakonec se ale musí končit a kapela děkuje všem a odchází. Nicméně večer ještě nekončí a lidé se odcházejí bavit na afterparty, která končí až nad ránem...


Více fotografií z akce.

Díky všem, kteří pomohli s organizováním téhle akce, díky kapele a díky těm, kteří koncert podpořili. Určitě se nevidíme naposledy. Fight the nazi scum.