Úterý 25/8/2009

Rožmitálský žhář

www.antifa.cz

Rasisticky motivovaný žhářský útok ve Vítkově není ojedinělým činem tohoto druhu. Několik podobných proběhlo v dřívějších letech na severu Moravy. Jeden se před třemi lety udál také ve středních Čechách.

Chvíli před půlnocí 10.července 2005 zaútočili tři neonacisté na romskou rodinu v Rožmitále pod Třemšínem. Dveře a okenici domu, v němž žilo devět lidí, polili benzínem a zapálili. Napadené rodině se tehdy naštěstí podařilo požár včas uhasit a nikdo tak nebyl vážně zraněn či zasažen ohněm. V souvislosti s tímto činem byl následně za obecné ohrožení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci odsouzen Filip Bejšovec, a to podmíněně ke třem rokům vězení s odkladem na pět let.

Filip Bejšovec je dvaadvacetiletý neonacista z Počepic na Příbramsku s oblibou v motocyklech a neonacistické white power music. Z podmínečného odsouzení za žhářský útok si však moc nedělal. V roce 2008 napadl v hospodě v obci Rovina romského hosta. Soud to kvalifikoval jako výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a poslal ho na rok za mříže, což mu vzhledem k předešlé podmínce hodilo celkem tři roky.

Toto pondělí, 24. srpna 2009, měl Filip Bejšovec soudní stání kvůli dalšímu rasově motivovanému útoku. K tomu došlo koncem loňského srpna v přímo Počepicích, kde Bejšovec bydlí. Ten s teleskopickým obuškem v ruce a motorkářskou helmou na hlavě zaútočil na teprve čtrnáctiletého hocha tmavé pleti a způsobil mu zlomeninu malíčku, zápěstní kůstky a pohmožděniny. Chlapec byl v tu dobu v Počepicích jako účastník tanečního tábora. Podle svědectví přitom útočník vykřikoval "Já tě zabiju, ty černá svině!" Napadený hoch se kvůli zranění ruky musel vzdát studia na konzervatoři a hry na kytaru.

Bejšovec se u soudu snaží tvrdit, že na místě vůbec nebyl, což mu mají dosvědčit jeho tři stejně smýšlející kamarádi. Také se soud snaží přesvědčit, že není nikterak zaujatý proti lidem jiné barvy pleti. O něčem jiné však svědčí například fotografie, na nichž pózuje v tričku neonacistické kapely No Remorse se znakem rasistické organizace Ku-Klux-Klan. Je tedy jasně zřetelné, kde bere inspiraci při snaze napadat a upalovat lidi jiné barvy kůže.

Filip Bejšovec u soudu


Filip Bejšovec v triku kapely No Remorse se znakem Ku-Klux-Klanu


Filip Bejšovec jako milovník motocyklů