Pondělí 28/8/2006

RSS na antifa.cz

www.antifa.czO co jde? Zkratka RSS označuje formát souboru založeného na technologii XML, jehož název se měnil v průběhu jeho historie, od Rich Site Summary přes RDF Site Summary až po Really Simple Syndication. I když se kromě názvu s každou novější verzí měnily také detaily ve struktuře, cíl zůstal stejný: přinést čtenářům a čtenářkám možnost jednoduše získávat aktuální informace z oblíbených či často navštěvovaných internetových stránek.

Přesto, že RSS není žádnou novinkou (jeho vznik se datuje do roku 1999), v našich internetových končinách se šíří pomalu a mnoho lidí o něm má jen mlhavou či žádnu představu. Na druhou stranu na toto téma vzniklo mnoho článků (úplně namátkou tento, tento či tento) a tím pádem je zbytečné psát detaily i sem, proto jen ve zkratce:

Pomocí RSS můžeš dostávat zprávy z vybraných webů, které mají k dispozici tzv. RSS kanály. Taková zpráva se například v případě oznámení o novém článku skládá z názvu, autora, krátkého shrnutí či úvodu a odkazu na samotný článek na daném webu. Možná si říkáš - další mailinglist, z kterého mi akorát začnou chodit viry nebo naopak nebude chodit nic kvůli spamovému filtru; a odhlásit se z něho půjde také kdovíjak. Omyl, RSS zprávy dostaneš jen tehdy, když o ně tvoje RSS čtečka projeví zájem.

A tady se dostáváme ke kořenu věci: RSS čtečka může být samostatná aplikace (např./např.), nadstavba internetového prohlížeče (např. Mozilly/Firefoxu) nebo messengeru (např.) atd... A právě RSS čtečka je mašinka, která ti ve zvoleném intervalu stáhne a zpracuje RSS kanály z adres, které jsi jí předtím zadal/a. Ty bývá dobrým zvykem příliš neskrývat, poměrně rozšířené jsou ikonky XML či RSS, které bývají buď přímo adresou RSS kanálu, anebo se za nimi skrývají instrukce podobné těmto. V případě www.antifa.cz jsou RSS kanály označeny také ikonkou, najdeš ji v levém sloupci v sekci @ NOVINKY.

Je možné, že nebudeš mít zájem dostávat informace ze všech rubrik www.antifa.cz. Máš zájem třeba jen o články, bleskovky, novinky ze sekce aktuálně nebo některou z kombinací? Potom si vyber jednu z možností a zkopíruj adresu RSS kanálu (adresa stránky v prohlížeči) do tvé RSS čtečky.