Pondělí 23/7/2007

Rusko: Jeden mrtvý po útoku nazis

www.antifa.cz

V noci 21.7. v brzkých ranních hodinách zaútočila skupina neonacistů na ekologický tábor v Angarsku na Sibiři. Neonacisté napadli aktivisty ve spacácích a stanech kovovými tyčemi, noži a klacky. Jednadvacetiletý Ilja Borodajenko byl v bezvědomí a s roztříštěnou lebkou odvezen do nemocnice, kde na následky zranění zemřel. Dalších devět aktivistů utrpělo těžká zranění, jeden z nich má zlomené obě nohy. Tábor byl podpálen a některé osobní věci neonacisté ukradli.

Kemp byl zahájen minulý týden s cílem protestovat proti plánovanému Mezinárodnímu centru na obohacování uranu v Angarsku. Už od samotného založení tábora se policie snažila aktivisty zastrašit a vnikla do tábora, aby získala informace o plánovaných akcích.
Organizace „Bajkalská ekologická vlna“, která kemp pořádá, naplánovala v okolí několik shromáždění, aby informovala místní obyvatele a sehnala podporu pro svou kampaň.

Přestože pořadatelé kempu o možnosti plánovaného útoku věděli a zorganizovali noční hlídky, bylo jich moc málo na to, aby předešli napadení. Útočníků, kteří napadli tábor jednadvaceti aktivistů, bylo podle policie nejméně patnáct. Tábor byl napaden v sobotu 5:10 ráno moskevského času. Podle posledního prohlášení policie byli dva útočníci zatčeni a nejméně třináct dalších identifikováno. Vyšetřování bylo zahájeno a podle médií se policie domnívá, že útok nemá žádný politický podtext - cílem napadení bylo údajně aktivisty okrást, protože u zadržených našli věci, které aktivistům patřily.

Jedno z prvních setkání aktivistů s policií proběhlo již 14.7. při zakládání tábora, kdy policie neoprávněně zatkla 10 lidí. Všichni byli nuceni nechat si sejmout otisky prstů a po několika hodinách zastrašování byli propuštěni.
Již dříve v týdnu bylo na chování police, která vnikla do tábora, aby získala informace o plánovaných akcích, podáno několik stížností.

Napadený kemp potřebuje urychlenou finanční pomoc nebo další akce solidarity. V případě, že ho máte možnost podpořit, kontaktujte: xmakimax(at)gmail.com nebo ogopogos(at)gmail.com. zdroj: IndyMedia.Zavražděný aktivista, Ilja Borodajenko

Prohlášení ekologického protestního kempu v Angarsku, Sibiř:

Za svítání 21. července v pět hodin ráno byl brutálně napaden náš stanový tábor. Útočníci zbořili naše stany a ukradli řadu věcí, tloukli spící ve stanech pálkami, kladivy a palicemi. Při tom neustále nenávistně nadávali na Antifu. Odporná a vědomá krutost jejich útoku nás nenechává na pochybách, že nešlo o akt obyčejných chuligánů, ale promyšlenou akci neonacistů. Také je důležité se zmínit o dlouhé (více než půlhodinové) nepřítomnosti policie na místě činu a následných pokusech policistů popřít existenci jakýchkoli neonacistických uskupení v Angarsku i o vyvíjeném tlaku zástupců policie a úřadu státního zastupitelství na účastníky kempu. Těm bylo "doporučeno", aby útok neskandalizovali a aby se vyhnuli komunikaci s médii. My ale nedokážeme mlčet, protože nás naplňuje pocit rozhořčení a touha po zadostiučinění. Včera v noci jsme ztratili našeho přítele: Ilja Borodajenko, anarchista, člen Autonomní akce z Nachodky zemřel na následky těžkého poškození mozku (neslučitelného se životem) a dalších zranění způsobených surovým bitím. Osudné noci byli dva členové kolektivu kempu ve službě a Ilja byl prvním, kdo se setkal s útočícími neonacisty. Další z účastníků kempu byli hospitalizováni ve vážném stavu s otřesem mozku a zlomeninami rukou a nohou. Naše stany jsou rozřezány a spáleny a vlajky ukradeny.

Nicméně my nehodláme zapomenout a neodpustíme vrahům Ilji jeho smrt (bez ohledu na úspěch či selhání oficiálního státního represivního systému vyšetřujícího tento zločin). Nezastavíme aktivity našeho protestního kempu, nezastavíme náš boj proti fašistickému moru a nukleární mafii, ideám autoritářství a rasistické lůze a proti všem, kteří ničí život a důstojnost člověka i přírodu. Nyní truchlíme. Zítra však budeme pokračovat v našem boji.

Nejnovější informace: (24.7.2007)

Momentálně stále leží v nemocnici dva zranění. Jeden z nich na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Do nemocnice byl přijat v sobotu ráno, ale operovali ho až v neděli přes den. Během operace se zjistilo, že celých 36 hodin zraněnému pronikají do dutiny břišní sekrety z poraněné slinivky a způsobují zánět pobřišnice. Je ve velice vážném stavu.Druhý zraněný je v nemocnici s otřesem mozku a vícečetnými zlomeninami rukou.

V neděli 23. července se v Angarsku uskutečnil pietní pochod za zavražděného Ilju Borodajenka. Nejprve se příbuzní a blízcí vydali k místu, kde byl Ilja brutálně napaden, pak se uskutečnila vzpomínková akce v centru města. Po skončení byli tři účastníci akce napadeni pěti mladými lidmi, kteří je začali bít a požadovali, aby ekologičtí aktivisté nesvědčili u soudu proti jejich zatčeným přátelům. Ale ve výsledku se ve rvačce nikomu nic vážného nestalo.

V pondělí 24. července byli na piketu v Angarsku zadrženi dva aktivisté za účast na nepovolené akci. Tábor byl prozatím přerušen, protože všechno, co z tábora zbylo, zabavila policie, která se také snaží zabránit pokusům o obnovení tábora.

V boji pokračujeme. Po těchto tragických událostech nemáme právo skládat ruce do klína a vzdát se.