Čtvrtek 30/8/2007

Ruští neonacisté stupňují útoky

www.antifa.cz15. srpna potvrdily ruské úřady, že za útokem na vlak na trati Moskva - St. Petěrburk mohou nacionalisté. Atentát na vlak Něvskij Express, který 13. srpna na trase mezi Moskvou a Petrohradem vykolejil si vyžádal několik desítek zraněných. Od roku 1999 byly všechny atentáty připisovány Čečenům. Tento měsíc ale policie naznačila, že za útokem stáli ruští nacionalisté. Vyšetřovatelé prohlásili, že tříkilová bomba se podobá té, kterou použili roku 2005 ruští nacionalisté při podobném útoku na vlak Gudermes - Moskva. Nacionalisté byli "hrdiny" i dalších událostí v tomto měsíci.

Odsouzeni vrazi antifašisty

Před týdnem petrohradský soud odsoudil vrahy mladého antifašisty Timura Kačaravy. Neonacista, který v roce 2005 zabíjel, dostal 12 let vězení, dalších šest spoluviníků dostalo tresty od dvou do tří let. Lítost nad spáchaným činem nikdo nevyjádřil. Naopak, jeden z nich vyryl do lavice pro obžalované svastiku (více o případu informovala A-kontra).

Jen o pár dní později moskevská prokuratura slavnostně obvinila osm lidí z terorismu a vyvolávání rasové nenávisti. Tato skupina vyhazovala do povětří stánky kavkazských obchodníků. Jako vyvrcholení nechali explodovat tašku s výbušninou uprostřed rušného čerkizovského tržiště. Zahynulo 14 lidí, 50 dalších bylo zraněno.

Ovšem největší ohlas měl internetový klip neznámé Nacionálně-socialistické strany Ruska. "Byli jsme zajati ruskými nacionál-socialisty," říkají na záznamu v lese Dagestánec a Tádžik se svázanýma rukama před nacistickým praporem. Jejich vrazi jednoho z nich zastřelí kulkou do zátylku, druhému uříznou hlavu (Celé video popravy zdeupozorňujeme na otřesné záběry).

Ambiciózní vrazi

Ve svém prohlášení neonacisté tvrdí, že jsou "samostatně působícím bojovým křídlem Nacionálně-socialistického společenství (NSO), které zahajuje ozbrojený boj proti černým kolonistům". Požadují "vyhoštění všech Kavkazanů a Asiatů z Rusi" a zvolení vůdce NSO Dmitrije Rumjanceva za ruského prezidenta.

Organizace je známá násilnými útoky proti demonstracím homosexuálů a účastí na nacionalistických "Ruských pochodech". Samotná NSO prohlásila, že s klipem nemá nic společného. Nicméně Rumjancev uvedl, že může jít o "zcela očekávanou reakci na zesilující tlak úřadů na nacionálně-socialistické hnutí" ze strany nějaké jiné neonacistické skupiny.

Úřady před volbami zesilují represe

Úřady před nadcházejícími volbami populisticky zesilují represe proti neonacistům. Vůdce skupiny Format-18 Maksim Marcinkevič, přezdívaný Tesák, je vazebně vyšetřován kvůli svým výrokům během diskuse v moskevském klubu Bilingva v únoru tohoto roku.

"Od kdy člověka drží pod zámkem kvůli vyjádření názoru v politické diskusi?" rozčilují se oficiální stránky NSO. Nedodávají, že mezi nejslušnější Tesákovy výroky patřilo "vy prodejné židovské děvky, všechny chcípnete!" Neonacistické propagační video z dílny Format-18 o Tesákovi - Informace o jeho zatčení z ruské televize.

Pod tlakem jsou i "prokremelští" nacionalisté. Blok Rodina (Vlast), který se dostal do parlamentu, byl coby příliš radikální pohlcen stranou Spravedlivé Rusko. Odštěpenci v čele s bývalým vůdcem Rodiny Dmitrijem Rogozinem se pokusili jít do podzimních voleb coby strana Velké Rusko. Úřady je ale odmítly zaregistrovat.

Nacionalistická karta je pro Rusko příliš žhavá. Pogromy v severoruské Kondopoze, nepokoje v Stavropolu nebo rvačky mládeže v centru Moskvy ukázaly, že podobná hnutí se mohou snadno vymknout kontrole. V mnohonárodnostním Rusku by to mohlo mít fatální následky - a to před listopadovými volbami Vladimir Putin a jeho okolí nehodlají riskovat.

Převzáno a upraveno pro Antifa.cz z iHNed.cz