Čtvrtek 16/7/2009

Sedm statečných?

www.antifa.czV listopadu loňského roku došlo v Havířově k napadení sedmnáctiletého romského mladíka osmi neonacisty. Ten skončil s roztříštěnou lebkou v nemocnici a podle informací lidskoprávních aktivistů, kteří se případem zabývají, je částečně ochrnutý. Většina nácků skončila ve vazbě a bylo proti nim zahájeno soudní řízení. V současnosti byli všichni z vazby propuštěni a snaží se všemožně vyhnout rasovému podtextu jejich akce. Pojďme se tedy podívat, kdo za útokem stojí.

8. listopadu 2008 před půlnocí dorazili do Havířova-Šumbarku třemi auty agresivní rasisté pohybující se kolem chuligánské skupiny FCB-THUGS Havířov a lokálních neonacistických aktivit. A začal hon na místní Romy. Maskovaní kuklami a kapucemi nejdříve vyskočili z aut a napadli dva mladé romské kluky, kterým nebylo ještě osmnáct let. Téměř pět minut jednoho z nich kopali na zemi do hlavy a dalších částí těla. Po konci útoku se auty rychle přesunuli do jiných částí města, kde naháněli další Romy, většině se naštěstí podařilo uprchnout. Některým ovšem ne a jeden z nich musel v přilehlé ubytovně dokonce žádat o pomoc ukrajinské dělníky, kteří ho také před agresory ochránili.

Příběh jako jeden z mnoha, neonacistické noční výpravy poznalo již mnoho Romů z Moravskoslezského kraje na vlastní kůži. V těch lepších případech končí nadávkami, hajlováním, několika monokly nebo rozbitými okny. V těch horších naneštěstí vypálenými domy, zbitými lidmi, pokusy o vraždu…

Výše popsaný případ patří k těm horším. Během něho totiž útočníci uštědřili jednomu z Romů tak těžká zranění, že by bez rychlého poskytnutí lékařské pomoci s největší pravděpodobností zemřel. Následkem tupého násilí ve skupině, které bylo směřováno přímo na hlavu oběti, utrpěl zejména zhmoždění měkkých tkání, tříštivou zlomeninu lebky a jiná vážná zranění, jejichž následky si nese do dneška. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy ze strany útočníků, ale i používání tupých předmětů a dalších zbraní, jako například teleskopických obušků.

Podle našich informací se jednalo minimálně o osm útočících rasistů. Sedm z nich pochází přímo z Havířova a jeden z Ostravy. Útočníci mají dva hlavní společné rysy. Chodí na fotbal a účastní se bitek mimo fotbalové stadiony, patří tedy k hooligans.

Výjezd havířovských hooligans do Zlína na podzim 2008, kterého se někteří útočníci zúčastnili.

Jelikož je Havířov poměrně dlouhou dobu tradičním územím fanoušků FC Baník Ostrava, fandí všichni ostravskému fotbalovému klubu. Na akcích FC Baník Ostrava se také po uvalení vazby na většinu útočníků začaly vybírat peníze. Mezi hooligans i fanoušky se vybralo několik tisíc na podporu těchto "perzekuovaných policií."

Propaganda na stadionu v Havířově.

Havířováci jsou členy skupiny s názvem Thugs Havířov, což je jeden z největších fanclubů FC Baníku mimo Ostravu. V Havířově byli "lidé kolem fotbalu" vždycky dosti nahnědlí, takže celý fanclub se za zadržené samozřejmě postavil.

V Havířově na podporu zadržených rasistů.

Kdo je tedy oněch sedm statečných?

Jde o Milana Kasla, Josefa Navrátila, Martina Šebestu, Karla Takáče, Petra Hrdlicu, Michala Šebelu, Libora Macečka a Vlastislava Burdu (v seznamu je navíc jeden neonacista z Ostravy).

Pokud se na některé z nich podíváme blíže, zjistíme, že rozhodně nemají k neonacistickému hnutí daleko.

Dvaadvacetiletý Milan Kasl má kromě fotbalu i jiné koníčky. Neonacista, který bydlí přímo v Havířově – Šumbarku, kde se útok odehrál, patří k aktivistům Národního odporu. Účastní se mezinárodních náckovských koncertů v zahraničí a jeho kamarádi patří ke špičkám neonacistického hnutí v České republice.

Milan Kasl (vlevo) společně s Janem Dufkem z Národního odporu.

Kasl se členy neonacistické kapely Brutal Attack na festivalu v Maďarsku.

Kasl "zapíná" elektrický proud v ohradníku koncentračního tábora v Osvětimi.

U hrobu vojáků nacistického Wehrmachtu.

S dalším neonacistou, Davidem Kundľou z Ostravy, bývalým členem předsednictva Dělnické mládeže a nyní organizátorem pobočky Dělnické mládeže v Ostravě.

A další nahnědlý kamarád, tentokrát člen Dělnické strany z Havířova a kandidát DS pro volby do krajských zastupitelství v roce 2008, Jan Špachman.

Druhý útočník, Petr Hrdlica, narozený v roce 1991 v Havířově, nemá k neonacistům také daleko. Kromě trénování bojových sportů se účastní taktéž neonacistických koncertů a jiných akcí.

Petr Hrdlica a Milan Kasl na neonacistickém festivalu v Maďarsku. Hrdlica má na sobě triko "hatecore" z neonacistického obchodu nedávno zadrženého Martina Fraňka z Národního odporu.

Hrdlica v triku s úmrtčími lebkami SS s kamarády z Havířova.

Hrdlica zápasí za havířovský Jayman MMA fighting systems.

Další z útočníků, Karel Takáč, se rád promenáduje v triku s podobiznou Adolfa Hitlera.

Karel Takáč ve výmluvném triku s Adolfem Hitlerem. Milan Kasl v triku "nacionální socialismus".

Jeden z útočníků byl i čtyřiadvacetiletý Martin Šebesta z Havířova-Šumbarku.

Martin Šebesta

Šebesta mezi fotbalovými chuligány z Havířova.

Jednadvacetiletý Vlastislav Burda řídil jedno z aut s neonacisty a rozvážel násilníky po Havířově. Patří k havířovským hooligans.

Vlastislav Burda.