Úterý 8/1/2013

Sedmnáctá Akce! již vyšla

Nové číslo Akce! je již venku a v nejbližších dnech bude rozdistribuováno na všechna tradiční místa – do dister, kaváren a obchodů, jejichž seznam najdete níže. V pořadí sedmnácté vydání časopisu Antifašistické akce opět přináší texty, které s vámi chceme sdílet - upozorňující na projevy fašismu ve společnosti, představující osobnosti a projekty, jež se snaží bojovat za svobodnější svět, zprostředkovávající myšlenky zpochybňují hranice, hierarchie a logiku kapitalismu.

Chceme vám jako obvykle nabídnout zajímavý obsah, stejně jako na webu – ale v odlišné formě. Papír snese i delší text, dá se uchovávat s mnohem větší nostalgií než web, předávat dalším generacím se slzou v oku nebo prostě jen číst ve vaně nebo na jiných místech, kam se bojíte vzít svůj laptop. To ale samozřejmě není hlavním důvodem, proč připravujeme Akci! – tím je snaha zaměřit se na nadčasovější témata, ke kterým odkazují aktuální události, představovat koncepty, které považujeme za důležité a zatím nepříliš známé, dát prostor analytičtějšímu pohledu na problémy současnosti, a v neposlední řadě dát dohromady komplexní pohled na téma, které považujeme za důležité.

Tentokrát se tímto tématem stala historie a její vliv na současnost. Antifašistický boj je v jádru spjatý s historií, když musí neustále argumentovat proti novým formám fašismu a útlaku jejich starými důsledky, když je nucený vystupovat proti těm, kdo křísí ideologie, o kterých mnozí doufali, že jsou již mrtvé. Dění kolem nás stále znovu dokládá, že lidé rychle zapomínají, že historie se dá interpretovat podle momentálního rozložení mocenských sil a že problémy, které se právě vynořily, mají často kořeny, sahající daleko za přítomnost. V Akci! č. 17 tak přinášíme texty, které propojují minulost se současností – o historii německého antifašismu, o pokroucené historii kolaborace s nacisty v Srbsku či o historickém příkladu kolapsu sociálního inženýrství v podobě amerického sídliště Pruitt-Igoe. Jak vypadají historické vzory a ideologičtí předkové českých ultrapravičáků ukazuje článek o vůdci Zelených hákových křížů Františku Mlčochovi. Rozhovor se sociálním historikem Michalem Pullmannem se na historii dívá nejen jako na obsah, ale i na formu, kterou je možné studovat společenské procesy.

Akce! samozřejmě obsahuje i texty, týkající se aktuálního dění – vzestupu ultrapravice v Řecku a také lokálního anticiganismu (analytičtěji v článku, který rozebírá a argumentuje proti esencialismu, a praktičtěji v textu, který načrtává jak zabraňovat pogromům a rasistickým akcím kolem nás). Nechybí rozhovory s inspirativními lidmi – politickou lezkyní Cécile Lecomte, autory filmu 161>88 či skupinou Tribus, která povýšila jizdu načerno na přímou akci. Teorie je zastoupena překladem textu o postanarchismu a článkem o konceptu “critical whiteness”. Pravidelné rubriky přinášejí kulturní tipy, osobněji laděnou esej, odhalující pohled na anarchismus v současnosti, GNWP (Good Night White Pride) okénko o pronikání neonacistů do subkultur i odlehčené články.

Moc nás těší, že o vizuální kvalitu obálky i ilustrací v čísle se postaral Bonus. Toho mnozí znají spíše jako rappera, který svou originální lyrikou pojmenovává věci pravými jmény a pár slovy dokáže popsat přesný stav věci – to ostatně dokazuje i v Akci!. Přidává se tak k osobnostem, které svůj hlas přidávají na naší stranu barikády a dávají tak našemu boji inspiraci i hezčí formu.

Kupujte Akci! Inspirujte se! Podporujte aktivity Antifašistické akce!
 

Akce č.17! Video Review

 

 

Kde se také AKCE! prodává v Čechách?
 

Kamenné obchody

 

Internetové distribuce

 

Kde se také AKCE! prodává na Slovensku?

Kamenné obchody

 

Internetové distribuce

 

Pro zájemce ze Slovenska doporučujeme objednávat na e-mailu: hoodsup[a]riseup.net