Úterý 26/6/2007

Squat Emilka vyklizen policií

www.antifa.czV sobotu (23. června 2007) byl po šesti dnech existence policií vyklizen squat Emilka v Tiché Šárce.

Dlouhodobě nevyužívaná a chátrající villa Emilka byla v pondělí (18. června) obsazena skupinou mladých lidí, kteří se rozhodli ji na vlastní náklady a podle svých možností zrekonstruovat a uzpůsobit k trvalému bydlení.

Během šesti dnů byl z velké části vyklizen interiér a okolí domu od nepořádku a byly provedeny základní úpravy. Zprovoznila se část obývacích pokojů, včetně společenské místnosti s krbem, položily se základy k vytvoření knihovny, částečně se opravila střecha a postavily schůdky k potoku. Na neděli (den po vyklizení) bylo naplánováno vyčišťění potoku a svahu za domem a výstavba baru v jednom z bytů, na pondělí první veřejné akce - sítotiskový a automechanický workshop. V průběhu těchto šesti dnů byl také poskytnut nocleh několika návštěvníkům ze zahraničí (Austrálie, Kanada a USA).

Důvodem k započetí tohoto projektu bylo především rozvíjení alternativního způsobu života a vytvoření co nejsvobodnějšího prostoru k seberealizaci, vzdělávání a zábavě jak pro nás samotné, tak pro lidi z venčí. Byly naplánovány dlouhodobější projekty- od výstavby improvizovaného sportoviště, ateliérů pro mladé alternativní umělce, knihovny, zkušebny pro začínající kapely a baru, přes vybudování prostoru pro workshopy a invence ostatních lidí, až po provoz ekologické zahrádky.

Všechny tyto záměry však byly překaženy v sobotu večer Policií ČR, která v doprovodu místního bonzáka navštívila naší vilu. Ačkoliv se nechceme ohánět paragrafy a zákonům nepřikládáme zásadnější význam, je třeba poukázat na to, že i Policie, která má na dodržování zákonů dohlížet, je sama porušuje - někteří příslušníci neměli viditelné služební číslo (a na výzvu k jeho předložení reagovali agresivně) a do domu vtrhli bez jakéhokoliv povolení. Vzhledem k tomu, že se v té době na místě vyskytoval malý počet lidí, z čehož velká část zde byla pouze na návštěvě, byli jsme nuceni asi po třech hodinách dohadování jakýkoliv odpor vzdát a dům opustit.

Ačkoliv tento večer pro nás rozhodně nebyl úspěšný, nepovažujeme celou záležitost za uzavřenou. Tento zásah v nás rozhodně nepotlačil squatterské ideály. Spíše naopak, nakopl nás k další aktivitě. Nehodláme se smířit s tím, že zatímco se v Praze nachází spoustu prázdných a nevyužívaných domů, ceny nájmů a nemovitostí jsou tak vysoké, že si je obyčejný mladý člověk nemůže dovolit. Stejně tak v sobě nenecháme potlačovat chuť vytvářet něco, co má smysl i pro naše okolí. Squatterství považujeme za tu nejlepší formu aktivismu a boj o Emilku není ještě ukončený a snad ani prohraný. A pokud by to nevyšlo tady, můžete si být jisti, že si za Emilku najdeme náhradu.

Web Squatu Emilka

Pokud stejně jako my nesouhlasíte s vyklizením squatu Emilka, vyjádřete prosím solidaritu tím, že o těchto stránkách budete informovat co nejvíce lidí, ať už přes internet nebo mezi přáteli.

Fuck the laws, squat the world!