Neděle 8/6/2008

Strakonice: Chybělo málo

www.antifa.czMnozí jste se nás ptali, proč jsme se ještě nevyjádřili ke strakonickému případu. 10. května 2008 tam dva neonacisté vážně pobodali dvojici mladíků, přičemž jeden z nich, Jakub, dosud leží na specializovaném oddělení brněnské nemocnice s poraněnou míchou. Důvod je prostý. Nechtěli jsme pouze opakovat informace známé již z médií, nýbrž přinést i vlastní.

Co se stalo?

V časných ranních hodinách v sobotu 10. května procházejí neonacisté Martin Vachta a Lukáš Vorobel ztemnělými Strakonicemi a manifestují svou árijskou nadřazenost výkřiky jako "Juden mord!", "Sieg Heil!" nebo "Židi do plynu!" Nedaleko stojící Jakub a Standa se proti jejich výkřikům ohrazují a dochází ke strkanici, po které vytahuje Lukáš Vorobel nůž, repliku dýky Hitlerjugend a zákeřně bodá Jakuba zezadu do krku. Jakub s poraněnou míchou padá na zem, ale Vorobel povzbuzen svým „úspěchem“ chce bodat dál a snaží se Jakuba zabít. Standa se na Vorobela vrhá a snaží se mu dýku holou dlaní vytrhnout z ruky, i za cenu vlastního zranění, čímž s největší pravděpodobností Jakubovi zachraňuje život. Druhý neonacista, Martin Vachta, se přidává k Vorobelovi. I on vytahuje nůž a útočí na Standu. Naštěstí mu udělá „jenom“ dlouhou řeznou ránu na hlavě a rozřízne mu ucho. V tom okamžiku na místo přibíhá další Jakubův kamarád, Vlasta, a útočníci se dávají na útěk.

Zraněný Jakub ztratil obrovské množství krve (skvrna po krvavé kaluži byla na místě útoku ještě několik dní). Sanitka ho převezla do strakonické nemocnice, odkud dál putoval do Českých Budějovic na operaci. 13. května byl kvůli poranění míchy letecky dopraven do nemocnice v Brně, kde se podrobil dalšímu lékařskému zákroku. Po útoku ochrnul na polovinu těla, dnes se mu citlivost pozvolna vrací a v současné době je schopen, byť s obtížemi, pohybovat se na vozíku. Zda se zcela uzdraví není dosud jasné. Standa, který Jakubovi zachránil život vyvázl "pouze" s řeznou ránou na hlavě za uchem, která si vyžádala 20 stehů.

Standa pro novináře uvedl: "Nejsme žádní aktivisti, ale jen vesničtí kluci, kterým vadilo, co vykřikují. Nebyli jsme opilí, měli jsme každý čtyři piva a věděli, co děláme." Jakubův otec říká: „Je po mně. Nelíbilo se mu, co ti dva dělají. Není ale žádným aktivistou, který by se snažil různě bojovat proti projevům fašismu. Prostě jim jen chtěl vysvětlit, že to, co dělají, je nesmysl a ani nejspíš neví, co to bylo za dobu a jaké byly koncentrační tábory. Že mají nože, netušil.“ Sám Jakub se nepovažuje za žádného hrdinu: „Udělal jsem to, protože mi takové projevy vadí.“

Solidarita

Případ vzbudil vlnu solidarity. Jakubovi nabídla pomoc pražská Židovská obec, server rozzlobenimuzi.com, kam Jakub přispíval, uspořádal finanční sbírku a místní punks, nerasističtí skinheads a příslušníci subkultury pořádají benefiční koncert, jehož výtěžek bude Jakubovi věnován. Sbírka proběhla i na festivalu Hoří Pohoří.

Také Antifašistická akce si velmi cení Jakubova postoje, se kterým se postavil vyřvávajícím neonacistům. Stejně tak činu Standy a Vlasty, kteří přispěchali svému kamarádovi na pomoc i za cenu ohrožení vlastních životů. Ceníme si každého činu, při němž se lidé postaví patologické agresi, rasismu a předsudkům. Jakubovi přejeme hodně síly k brzkému uzdravení, aby se mohl co nejdříve vrátit ke své rodině, partnerce i ročnímu synovi a opět mohl trávit čas se svými přáteli.

Protože si uvědomujeme, jak těžké období teď Jakuba a jeho blízké čeká, uspořádala Antifašistická akce mezi svými členy a sympatizanty finanční sbírku určenou na podporu Jakuba a jeho rodiny a rozhodla se do sbírky přispět i ze svého solidárního fondu, který je určen na podporu antifašistů, kteří se ocitnou v nesnázích. Jakubově rodině jsme tak mohli předat finanční částku ve výši čtyřiceti tisíc korun.

Kdo jsou útočníci?

Lukáš Vorobel přezdívaný Vrána pochází ze slovenských Piešťan, kde není neznámou postavou. Před dvěma lety se podle slov tamního romského aktivisty účastnil hromadného útoku dvacítky neonacistů na místní Romy. O tom, co je Vorobel zač, vypovídají asi nejlépe slova dalších strakonických neonacistů, kteří se zachovali jako typičtí představitelé „nadřazené rasy“ a v momentě, kdy jim začalo hrozit nebezpečí plynoucí z vyšetřování, svého dřívějšího kamaráda hodili nemilosrdně přes palubu: "Znali jsme toho Slováka krátce, ve Strakonicích byl zhruba měsíc. Potkali jsme ho na demonstraci v Plzni. Když se napil, byl agresivní. Rozbíjel skleničky a vytahoval repliku dýky Hitlerjugend, kterou pak toho mladíka bodl. Až nyní jsme se dozvěděli, že podobný incident s nožem už měl i na Slovensku."

Nejinak se ovšem zachovali i oba aktéři celého útoku. Protože měli v inkriminovaný okamžik oba v rukou nože a otisky prstů na dýce patří také oběma, předhánějí se nyní oba zatčení náckové v tom, kdo nakydá na toho druhého víc špíny. Árijská čest jde stranou. Teď jde totiž o krk jim samotným.

Takovouto replikou dýky Hitlerjugend bodl Vorobel Jakuba do krku


Martin Vachta je ve Strakonicích poměrně známou postavou. V tisku se již objevila informace, že u něho byla během domovní prohlídky po útoku na Jakuba nalezena načerno držená pistole. Podle našich informací o sobě vykládal, že je členem Národního odporu (NO). Tento argument užíval zejména v situaci, kdy potřeboval mít nad někým z dalších neonacistů navrch. Že může mít jeho tvrzení pravdivé základy dokazují fotografie z demonstrace Národního odporu 1. 5. 2007, kde nesl transparent "Evropo povstaň! Za společnou Evropu našich národů!" a na sobě měl tričko Národní odpor, které se nedá sehnat na "volném trhu" ale jen z ruky do ruky mezi aktivisty kolem NO. Kromě demonstrací Národního odporu se Vachta účastnil i akcí Autonomních nacionalistů na Palackého náměstí. Na základě toho a faktu, že se Vorobel s Vachtou údajně seznámili na plzeňské demonstraci pořádané Václavem Burešem a Jiřím Švehlíkem, si můžeme udělat plastický obrázek o tom, jaký typ lidí se na těchto akcích schází.

Martin Vachta na demonstraci Národního odporu 1. 5. 2006 v Praze v tričku NO


Martin Vachta nese transparent na demonstraci Národního odporu 1. 5. 2007 v Brně, v tričku NO


Martin Vachta na demonstraci Autonomních nacionalistů na podporu neonacistické demonstrace k výročí Křišťálové noci, Praha 17. 11. 2007


Martin Vachta na demonstraci Autonomních nacionalistů na podporu plzeňské neonacistické provokace, 19. 1. 2008 v Praze


Martin Vachta na plzeňské neonacistické demonstraci, kde se měl údajně seznámit s Lukášem Vorobelem, 1. 3. 2008 v Plzni


Opět se můžeme přesvědčit, jak krátká je u neonacistů cesta od slov k činům. Rádi vám hodiny budou vyprávět, za co všechno, údajně šlechetného, bojují a kdo všechno jsou jejich nepřátelé. Ovšem pokud s nimi nebudete souhlasit, jsou připraveni vrazit vám doslova nůž do zad. Jejich cílem není svobodná společnost, ale systém, který se nejdříve nejbrutálnějšími metodami vypořádá se svými odpůrci a pak se stane společností loajálních nebo ustrašených ovcí.