Sobota 23/6/2007

Uctění památky Otty Absolona

Ve Svitavách se dne 14. července uskuteční vzpomínkový průvod za Otta Absolona. Přijďte uctít památku muže, který před šesti lety zemřel kvůli odlišné barvě pleti rukou neonacisty.

Bude tomu šest let, co svitavský Rom Otto Absolon padl nožem neonacisty na místní diskotéce. Za tuto rasově motivovanou vraždu byl odsouzen svitavský recidivista a nazi-skinhead Vlasta Pechanec. Celou tu dobu se spekuluje o justičním omylu a zdá se, že nebylo dostatek důkazů prokazujících Pechancovu vinu.

Každoročně tedy Svitavami pochodují naštvaní neonacisté a dovolávají se spravedlnosti. Romské komunitě a pozůstalým zavražděného tedy nezbývá nic jiného, než každoročně v den úmrtí svého bratra, syna a kamaráda opustit město a vyhnout se konfliktu se stohlavým nacistickým davem.

Oběť nebo vrah?
Pechanec, Pechanec… Vše se točí kolem jediné osoby. Byl skutečně vrahem? Běhá někde na svobodě skutečný vrah? Nehodláme se zabývat podobnými otázkami. Pechanec byl proslulý terorizováním svitavských Romů a alternativní mládeže, už jednou seděl za pobodání Roma, který tento incident naštěstí přežil. Pechanec se v konfliktních situacích choval jako neřízená střela – nepřemýšlel, všude kolem bylo temno a před sebou měl jediný cíl, který musel zničit. Svitavy si skutečně oddechly a ještě dalších 11 let budou dýchat volněji, dokud se nevrátí z basy neonacista Vlasta Pechanec.

Solidaritu s Romy!
Nemělo by se zapomínat na podobné události. Je nevyvratitelné, že Otto Absolon zemřel kvůli tomu, že byl Rom. Jediný motiv této vraždy byla odlišná barva pleti. Je více než absurdní, že se svitavští Romové musejí v den výročí vraždy schovávat, na druhou stranu ale chápeme strach z nacistického násilí a tak jsme pietní průvod svolali již týden před 21. červencem, kdy mají městem pochodovat neonacisté. Dokažme Romům, že stojíme na stejné straně barikády a máme sílu zastavit neonacistické násilí. Společně s pozůstalými a s romskou komunitou uctíme květinami a zapálením svíček památku Otta Absolona. Vyzýváme všechny lidskoprávní aktivisty a aktivistky, všechny antifašistky a antifašisty, aby se připojili k této pietní akci.

14. července 2007 se uvidíme ve Svitavách! Sraz vzpomínkového pochodu je ve 14:00 před vlakovým nádražím. Akci pořádá místní skupina ČSAF.

Doplnění…co se stalo?
Konec července roku 2001, blíží se půlnoc. Ve svitavské diskotéce "Zatáčka" je sál slušně zaplněný a tepe v něm hudba. Nedaleko od tlačenice u vchodových dveří posedává skupinka nazi-skinheadů. Místní Róm Otta Absolon vchází do sálu, kde hodlá pro sebe a své přátele koupit vstupenky. Absolon má doma dvě malé děti, jeho žena čeká se známými venku. Během pár vteřin se strhla krátká slovní přestřelka po které následovala strkanice. Když se o několik vteřin později Otta Absolon vypotácel ze sálu, měl v břiše dvě rány od nože. V tom okamžiku měl před sebou již pouze několik hodin života.

Z rasově motivované vraždy byl obviněn neonacista Vlastimil Pechanec. Ten od začátku tvrdí, že nožem neútočil. Romy zastupoval Jakub Polák, který se později vyjádřil, že Pechancovo obvinění z vraždy je vykonstruované.

Od roku 89 zemřelo v ČR důsledkem rasově motivovaných útoků ze strany neonacistů již několik desítek Romů.

Více info o této kauze