Středa 26/8/2009

Vejce nahnědo

www.antifa.czV předvolebním boji vsadila ODS na kampaň „Léto s Topolem“, při níž se předseda strany Mirek Topolánek ukazuje upocený na různých místech Jihomoravského kraje jako „obyčejný člověk“, co „přijel na kole“. Že má ODS k obyčejným lidem daleko, asi nemá cenu zdůrazňovat. Letní kampaň však postrádala větší zájem médií. To se změnilo, až když někdo napadl Topolánka vajíčky, a podle prvních tvrzení Topolánkova týmu i kameny. Ať je pozadí jakékoliv, my se nyní zaměříme právě na ty, kteří se představili jako údajní útočníci.

Minimálně dva aktéři nám nejsou neznámí. Jde o lidi, jejichž věk sahá něco málo přes 30 let. Znají se spolu dlouhou dobu. Tráví společně volné chvíle. Mají rádi tetování a bojová plemena psů. Na tom by nebylo nic k pozastavení, kdyby nebyli zároveň neonacisté, kteří rádi vzpomínají na doby 90. let 20. století, kdy u nás byla mezi neonacisty velmi populární mezinárodní organizace Hammerskins Nation, k jejíž české odnoži (Bohemia Hammerskins – B.H.S.) se dodnes nostalgicky hlásí. Připomeňme, že Hammerskins vznikli v roce 1988 v americkém Dallasu a stali se v první polovině 90. let jednou z nevýznamnějších odnoží rasistických skinheads, kteří otevřeně dávali najevo své sympatie s nacismem. V českém prostředí byla tuzemská pobočka Bohemia Hammer Skins prvním úspěšným pokusem o vybudování celorepublikové neonacistické struktury a ačkoli v druhé polovině devadesátých let jako organizace působící navenek zanikla, řada jejích aktivistů se neonacismu nevzdala a dodnes je s neonacisty v kontaktu, často v prostředí tetovacích salonů, sběratelů militárií, ochranek nebo i v rámci organizovaného zločinu.

V neposlední řadě příklad vajíčkových útočnícků na Topolánka ukazuje, že se řada neonacistů nechá najmout v podstatě na cokoliv. To u lidí tohoto druhu není ani nic překvapivého. Stačí vzpomenout, kolik neonacistů aktivních v 90. letech se dnes zabývá prací pro mafii, pracují jako vymahači a nebo za podobné, ryze zločinecké, aktivity sedí ve vězení.

Útočníci se šli přiznat - vlevo Martin Hofman, uprostřed Martin Kuferský.

Kufr

Nedlouho po útoku ochotně pro média zapózoval muž, který se představil jako Martin. K. a sdělil, že si ho a jeho přátele někdo najal. Jde o třiatřicetiletého Martina „Kufra“ Kuferského, který dříve bydlel v Praze - Braníku a nyní žije ve Vraném nad Vltavou. Kuferský byl velmi aktivním neonacistou především v první polovině 90. let. Nechyběl na žádné jejich významnější akci v Praze. Účastnil se například útoku velké skupiny naziskinheadů na punkový festival Branická žízeň v roce 1991. V březnu 1992 také figuroval při pokusu o napadení anarchistické demonstrace k výročí zahájení okupace nacistickým Německem.

Martin Kuferský (zcela vlevo) 14.3.1992 v Opletalově ulici v Praze při pokusu napadnout demonstraci proti rasismu.

Od konce 90. let již o Kuferském není moc slyšet a z aktivního života neonacistického hnutí se vytrácí. Ve svých sympatiích k nacismu však nikterak nepolevuje, o čemž svědčí například některá tetování, kterými si nechává ozdobit své tělo. Není tedy ani divu, že nyní před novináři vystupoval v košili s dlouhým rukávem, i když bylo parné počasí. Ti by si totiž mohli všimnout například nacistických symbolů na jeho ruce.

Martin Kuferský v triku neonacisty oblíbené značky Thor Steinar.

Symbolika na těle Martina Kuferského. Odální runa (znak SS divize Princ Eugen), hákový kříž, dubová ratolest, keltský kříž.

Martin Kuferský (s puškou) se stylizuje s přáteli do role válečníků za bílou rasu. Trička Hammer Skins - Born to Hate.

Hofi

Dalším z útočníků na Topolánka je třicetiletý Martin „Hofi“ Hofman, který stejně jako Kuferský bydlí ve Vraném nad Vltavou. A stejně jako on má zálibu v pitbullech a nostalgii po časech Bohemia Hammerskins, jejichž tričko nosí. Své bydliště vyzdobil tématickými samolepkami, mezi nimiž nechybí například ta od ženské neonacistické skupiny Resistence Women Unity.

Martin Hofman v tričku mezinárodní naziskinheadské organizace Hammerskins.

Nebudeme se pouštět do spekulací, komu to mělo prospět a kdo za vajíčkovou aférou stojí. Podle útočníků, kteří se ke svému činu v následujících dnech doznali, si je objednal někdo z ODS. Aniž by byli ještě z čehokoliv obvinění, nechávají se zastupovat Klárou Slámovou, advokátkou, jíž si velmi často najímají čeští neonacisté. Ta rovněž vlastní členský průkaz ODS. V situaci, kdy se ministr obrany navržený ODS, Martin Barták, netají vazbami na Luďka Martinovského (kdysi šéfa Vlastenecké ligy, fašizující skinheadské organizace z poloviny 90. let, která se na jednu stranu s neonacisty nesnášela a na druhé straně s lidmi na ně napojenými spolupracovala), by nešlo o nic zas tak šokujícího. Martinovský dnes mimo jiné vlastní firmu poskytující "organizační zabezpečení společenských a kulturních akcí" a "podniky zajišťující ostrahu majetku a osob". Na druhou stranu lidi napojené na sféru ochranek a bezpečnostních agentur najdeme i mezi lidmi pohybujícími se kolem ČSSD. Informace, že někteří z údajných útočníků hlídali na pohřbu Václava Kočky ml., jehož otec bývá spojován se špičkami ČSSD, už do médií prosákla.