Úterý 18/8/2009

Vítkovští žháři

www.antifa.cz

18. dubna 2009 před půlnocí vletělo ve Vítkově na Opavsku do domu romské rodiny několik zápalných láhví. Při útoku byla velmi vážně zraněna dvouletá holčička, která skončila s popáleninami na 80 procentech těla v nemocnici, kde dodnes o její život bojují zdravotníci. Zraněni byli i její rodiče Anna Siváková a Pavel Kudrik.

Případu se dostalo v prvních dnech velkého mediálního zájmu a již od počátku se jevila jako nepravděpodobnější motivace útoku ta rasová. Tomu jsme se nebránili ani my, jelikož tento čin zapadá do řady podobných útoků a byl by jen logickým vyústěním radikalizace neonacistického hnutí. Více k tomuto v článku Zápalné lahve ve Vítkově nespadly z Měsíce.

Ačkoliv si neonacisté původně možná mysleli, že si svým činem získají sympatie veřejnosti a udělají další úspěšný krok ve své „svaté rasové válce“, opak se stal pravdou. Lidé útok na romskou rodinu jednoznačně odsoudili a začali posílat peníze na konto zřízené na její podporu v následných těžkých časech. Žhářský útok ve Vítkově vyvolal široký odpor mezi Romy, který se asi nejvýrazněji projevil v mnoha městech České republiky při "řetězové demonstraci" 3. května 2009. Reflexi této akce jsme se na našich stránkách věnovali v článku Romové vycházejí do ulic.

I když už se zdálo, že policie zahraje tento případ do autu, nakonec 12. srpna 2009 v ranních hodinách zadržela celkem 12 osob - devět mužů a tři ženy. Z nich byli posléze 4 muži obviněni z podílu na žhářském útoku. Policie nešetřila sebechválou a ministr vnitra prohlásil, bez jakékoliv znalosti místních poměrů, že neonacistická scéna Moravskoslezského kraje dostala policejním zásahem velkou ránu. Zveřejnění bližších podrobností o zatčených a výsledcích dosavadního vyšetřování se však policie vyhýbá.

Ministr vnitra také uvedl, že věří, že vládní snaze o rozpuštění Dělnické strany (DS) pomohou i obvinění vznesená na vítkovské žháře, kteří sympatizují s Autonomními nacionalisty (AN), jenž s DS úzce spolupracují. Předseda DS Tomáš Vandas toto předpokládal a hned reagoval prohlášením, že DS podá na ministra "žalobu za poškození dobrého jména Dělnické strany". V prohlášení DS se uvádí: "Nehodláme nečinně přihlížet skandálním lžím a manipulacím, kterých jsme v poslední době svědky, kdy se pan Pecina snaží komunistickými praktikami účelově navodit dojem, že za žhářským útokem ve Vítkově stojí Dělnická strana." Nyní se pojďme podívat na jednoho z obviněných z útoku ve Vítkově a také, jak to je to s Vandasovým distancem od žhářů a prohlášením, že s nimi nemá on ani jeho strana žádnou souvislost.

Oním obviněným je Jaromír Lukeš z Opavy. Dlouholetý neonacista, který se v minulosti angažoval v organizaci Národní korporativismus (NK), kde působil jako předseda místní organice v Opavě. V souvislosti s touto skupinou jsme se o něm zmínili již jednou na našem webu, a to ve článku Národní korporativismus: Sbohem a šáteček. Na akcích NK často působil jako pořadatel. Jednou z takových byla i demonstrace v Přerově 10. března 2007. Právě tato akce byla jedním z momentů, kde došlo ke spolupráci pořadatelů, mezi něž náležel i Jaromír Lukeš a DS v čele s Tomášem Vandasem, který zde měl svůj projev.

Jaromír Lukeš jako pořadatel (v béžové bundě napravo) a vedení DS v čele s Vandasem v Přerově 10.3.2007

Jaromír Lukeš jako pořadatel na demonstraci NK v Přerově 10.3.2007

Tomáš Vandas řeční na demonstraci v Přerově 10.3.2007

Jako pořadatel působil Lukeš také při akci NK v Otrokovicích, která se konala 13. ledna 2007, avšak pro neonacisty skončila debaklem, jelikož se jim postavili na odpor místní antifašisté. Lukeš se při té příležitosti objevil i v televizním zpravodajství ČT (čas 1:10). Účastnil se také akcí Národního odporu, jako například na prvomájové demonstraci neonacistů v Brně v roce 2007.

Jaromír Lukeš jako pořadatel na demonstraci Národních korporativistů v lednu 2007 v Otrokovicích.

Jaromír Lukeš 1.5.2007 v Brně na demonstraci Národního odporu

Neonacisté i Dělnická strana, která je jimi skrz na skrz prolezlá, se snaží od žhářského útoku ve Vítkově a jeho pachatelů distancovat. Ne z důvodu, že by jim onen čin přišel odporný, jako každému normálně uvažujícímu a cítícímu člověku, ale proto, že si jsou vědomi, že málem upálená dvouletá holčička jim politické body rozhodně nepřinese, spíš naopak. Souvislost mezi žháři a Dělnickou stranou je jednoznačná, jsou součástí stejného hnutí, které je tvořeno vícero jednotlivci a skupinami, které jsou personálně propojené a vzájemně na různých úrovních spolupracují. Rozdíl mezi Vandasem a Lukešem je jen ten, že jeden vede "svatou rasovou válku" prostřednictvím politické strany a druhý formou násilného teroru vůči těm, kteří neodpovídají jejich rasovým měřítkům.

Na závěr jistě nebude od věci připomenout, že před nedávnem neonacisti došli ve své drzosti tak daleko, že na místě svého žhářského útoku chtěli pochodovat pod heslem "Proti neobjasněnosti trestných činů". Akci nakonec zrušili. Možná nyní půjdou svůj zásadový postoj k upalování malých dětí, rozhodné distancování se od pachatelů a zároveň ukázku bílé solidarity vyjádřit novým pochodem, třeba pod heslem "Proti objasněnosti rasistických zločinů".

Na této fotografii jsou neonacisté z Opavska, Bruntálska a Krnova. Jaromír Lukeš je v béžové bundě. Další obviněný z útoku ve Vítkově, Ivo Müller z Horního Benešova, stojí nalevo od něj v čepici s pruhy. Na fotografii je kromě nich i Tomáš Vassiov z Opavy (druhý zleva v dolní řadě), jenž strávil několik let ve vězení za útok na náhodně vybraného Roma, kterého spolu s dalšími neonacisty pobodal nožem a poté mu střílel do obličeje z plynové pistole. Pokud poznáváte další osoby na fotografii, napište nám prosím na monitoring(zavinac)antifa(tecka)cz. Podle zatím neověřitelných informací by se další údajní útočníci měli jmenovat David Vaculík a Václav Cojocaru. Děkujeme.


Související článek: Zápalné lahve ve Vítkově nespadly z Měsíce

V noci ze soboty na neděli kdosi ve Vítkově na Opavsku hodil do domu obývaného romskou rodinou několik zápalných lahví. Při následném požáru byla na osmdesáti procentech těla popálená dvouletá holčička, která nyní bojuje v nemocnici o život. Těžké popáleniny mají i oba její rodiče.
ZDE


AKTUALIZACE 19.8.09

Mezi neonacisty vzbudil článek překvapivý zájem. Na diskusním fóru serveru hooligans nejprve napsal Erik Sedláček:

Sedlis-Diehard posláno: 18. srpen 2009 19:35

Zajímavé, že televize ukázala včera skupinovou fotku se zdrojem uvedeným jako "antifa.cz", ačkoliv antifa tutéž fotku zveřejnila až dnes.
Jde o klasický scénář, kdy fízlové zveřejňují fotky a informace na antifě, odkud je pak (naoko nebo skutečně) přebírají média, případně se použijí jako důkaz u soudu (což je geniální taktika - jako důkaz získaný a předložený policií v normálním trestním řízení by to neuspělo, tak se to hodí na antifu, kde už je z toho materiál veřejný a způsob získání se neřeší).
Jen byl tentokrát někdo moc rychlý, nebo někdo jiný příliš pomalý. Ostatně to není poprvé http://www.odpor.org/index.php?page=clanky&kat=&clanek=863Miroslav Jedlička z Brna dodal:
Grassel posláno: 18. srpen 2009 21:5

S-D: Tohle faux-pas bylo to první, co mě dnes po mrknutí na fízlovský stránky praštilo do očía vše zakončil Honza Ivanič z Krnova:

Hanss_SFC posláno: 19. srpen 2009 07:41

Ten článek na Antifě je pěkná sračka možná že mně samotná Antifa kontaktuje když znám všechny učastníky te fotografie

Pan Ivanič se samozřejmě může ozvat na monitoring[zavináč]antifa.cz, když už se veřejně chlubí takovými známostmi. Je ale s podivem, že lidé, na jejichž webech se objevují informace z "dobře informovaných zdrojů z Ministerstva vnitra" nebo dokonce články psané údajnými pracovníky MVČR obviňují své nepřátele z vazby na státní složky. Skutečnost je ale mnohem prozaičtější: novináři si velice často píší o fotografie na e-mail media[zavináč]antifa.cz. A pokud je to možné, dostávají i fotografie, které na webu antifa.cz zveřejněny doposud nebyly. Pokud pak uvedou zdroj (ne vždy tak učiní), logicky napíšou antifa.cz. A to je zvonec, teoriím spiknutí je konec.

P.S. Společnou fotografii, o které je řeč, mají média k dispozici již několik měsíců.