Pátek 7/4/2006

Výstava Vykřičení

www.antifa.czPřed rokem proběhl v Brně pochod Národního odporu. Tuto událost chtěl připomenout brněnský student R. F., který akci fotografoval kvůli svému zápočtu. Poté, co zápočet dostal a zjistil že fotografie byly vcelku povedené, rozhodl se podělit o svou tvorbu s širší veřejností. Tak můžete od 5. dubna výstavu zhlédnout v brněnském knihkupectví Spolek. Na vernisáž přišla tradiční sbírka liberálních studentů, pro které je hlavně výstava koncipována. Při proslovech zaznělo, že to jsou fotografie jakýchsi divných lidí, kteří ale mezi námi jsou, tak co se dá dělat. Podle autora a návštěvníků výstavy se jim můžeme leda tak smát na fotkách. Ano, většina lidí, kteří si fotky prohlíželi, se smála a bylo slyšet komentáře typu: „Jé ti sou velicí“ nebo „Bral bych bejt jejich holič.“ Prostě děs. Na závěr mě dorazila diskuse s autorem, který odmítl poskytnout fotky na případný monitoring neonacistů, ale ještě navíc mi vyčítal, že násilí nic neřeší a že je blbost proti náckům bojovat v ulicích nebo zveřejňovat jejich fotografie, když máme tu demokracii a protiextremistické složky policie. Jako třešnička na dortu je připravovaná diskuse o pravicovém extremismu, na které vystoupí sám Miroslav „Mric“ Mareš společně se zástupkyní ombudsmana Annou Šabatovou a přizván je i zástupce Městské policie Brno. Paráda. Ti, kteří demonstraci Národního odporu 1. máje 2005 chránili a čistili ji cestu městem, ti, kteří perzekuovali a zastrašovali antifašisty, zatímco bojůvky Anti-antifa v okolních ulicích mlatíly mladé studenty, budou dnes diskutovat o hrozbě neonacismu.

V průběhu vernisáže dorazili také tajní fízlové, kteří si natočili jak výstavu, tak lidi, kteří se na ni přišli podívat, s odůvodněním, jestli se tady náhodou nepropaguje fašismus. Za pohled stojí také titulky pod jednotlivými fotografiemi, které tvoří citace známých „odborníků na extremismus“ Zbořila a Mareše a citace ze zprávy BIS o extremismu.

Nejsem příliš škodolibý, ale milému R. F. bych přál nějakou menší konfrontaci s brněnskými nácky, možná by svoje liberálně–humanistické iluze opustil. A pokud si náhodou bude číst tento článek, tak mu vzkazuji: Prober se!